Gjuha e harruar Shiko më të madhe

Gjuha e harruar

Erich Fromm BDI0074

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Të kuptosh gjuhën e ëndrrave do të thotë të zotërosh mjetin ideal për të kuptuar vërtet vetveten. Gjuha simbolike është ajo, ku përvojat, ndjenjat dhe mendimet intime shprehen sikur të ishin përvoja apo ngjarje të të tjerëve. Kjo gjuhë mbështetet në një logjikë, ku kategori themelore nuk janë hapësira dhe koha, por intensiteti dhe asosiacioni.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731044

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Psikoanalisti i famshëm, Erich Fromm, heton gjuhën universale të simboleve, të shprehur përmes ëndrrave dhe miteve, dhe, në të njëjtën kohë, si e ndriçojnë ato njerëzimin. Në këtë studim, Erich Fromm hap botën e gjuhës simbolike, "një gjuhë e huaj që secili prej nesh duhet të mësojë." Kuptimi i simboleve, parashtron ai, na ndihmon të arrijmë shtresat e fshehura të personaliteteve tona individuale, si dhe na lidh me përvojat e përbashkëta njerëzore. Duke kuptuar gjuhën simbolike të ëndrrave, shpjegon Fromm, do të mundemi, atëherë, të kuptojmë mençurinë e pashembullt të miteve, artit dhe letërsisë. Kjo, gjithashtu, na jep qasje të kuptojmë pse ne, dhe shoqëria jonë, zakonisht ndrydhemi. Fromm ndan me ne, historinë e interpretimeve të ëndrrave, dhe tregon analizat e tij për lloje të shumtë ëndrrash.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe152
ISBN9992731044
RedaktoriMariana Ymeri
V. Bot1998
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI dytë
PërkthyesiKujtim Ymeri