Cmim i reduktuar! Legjenda dhe vende shqiptare Shiko më të madhe

Legjenda dhe vende shqiptare

Rita Petro, Tonin Çobani BAO0183

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Çdo qytet e ka historinë dhe mitin e vet; dhe këto rrënjë i zbulon më mirë se kushdotjetër libi “Legjenda dhe vende shqiptare”. 17 vendet më të bukura, si Shkodra, Kruja, Durrësi, Tirana, Prizreni, Apollonia, Butrinti, Syri i Kaltër, etj., vijnë përmes rrëfimeve mitike dhe imazheve të ditëve tona, të realizuara me mjeshtri nga fotografi Feliks Bilani.

Më shumë detaje

486 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928026217

1 350 Lekë

-10%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në këtë botim të përgatitur nga Rita Petro dhe Dr. Tonin Çobani, në bashkëpunim me fotografin Feliks Bilani, na vjen historia e trevave shqiptare si mite, të fotografuara edhe në gjendjen reale të ditëve tona.

Legjendat kanë edhe bazën e tyre të vërtetë në krijimet popullore, prandaj nxënësit kanë mundësinë që të trashëgojnë këtë pasuri vendesh dhe trillesh, me vlera të jashtëzakonshme edukative.

Autorët, të konsultuar edhe me profesorët e fushave të historisë si Aleksandër Meksi , Menduh Nerguti, Sabina Veseli, etj. kanë sjellë legjendat për Tiranën, Durrësin, Beratin, Prespën, Lezhën, Lurën, Ulqinin, Rozafën, Prizrenin, Bjeshkët e Namuna, Krujën, Apoloninë, Vlorën, Gjirokastrën, Syrin e Kaltër dhe Butrintin.

Pikërisht në këto treva ka shkuar edhe fotografi Feliks Bilani i cili ka marrë pamjet e mrekullueshme të këtyre trevave legjendave. E djeshma dhe e sotmja shkrihen në këtë botim të rrallë, me kopertinë të trashë, i cili nxit fantazinë dhe atdhedashurinë e të vegjëlve për vendin e tyre.

 

Të dhëna

Faqe76
ISBN9789928026217
Titulli origjinalNatasha Pepivani
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriShqipëria