I ri Dashuri, shprese, drite Shiko më të madhe

Dashuri, shprese, drite

Angela Martini A-004097

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër sjell rrëfimin e sinqertë të modeles shqiptare të suksesshme nëpër botë, Anxhela Martini ku flet për të kaluarën e saj si dhe të nënës së saj. I publikuar në fillim në anglisht, tashmë “Dashuri, shpresë, dritë” është publikuar edhe në shqip nga botimet Dudaj.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994305957

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Fragment nga libri “Dashuri, shpresë, dritë”

Nëna ime quhet Nexhmije Ibrahimi Nussbaumer dhe unë jam dëshmia e gjallë e filozofive të saj. Më kryesorja ndër to është se asgjë nuk përfundon, derisa të ketë një fund të lumtur – derisa të mbërrish te drita.

Kur ishte ende një vajzë e vogël në Shqipëri, prania e dashur dhe mbrojtëse e nënës së saj e mbajti Angela-n larg varfërisë dhe tensioneve politike në rritje në atdheun e saj. Por, kur Angela mbushi dhjetë vjeç, ndodhën një numër ngjarjesh që do t’ua ndryshonin njëherë e përgjithmonë jetën asaj vetë dhe së ëmës.

Duke pasur frikë për sigurinë e së bijës, e ëma, Nexhi, merr vendimin e dhimbshëm për ta dërguar Angela-n të jetonte me të atin në Zvicër, ku ai kishte shkuar disa vjet më parë.

Me vendosmërinë dhe guximin që e karakterizojnë, Nexhi kapërcen pengesa të shumta për t’u bashkuar më në fund me Angela-n – disa muaj më vonë dhe në kushte krejt të ndryshme nga sa e kishte përfytyruar secila prej tyre. Rruga e jetës së saj ndryshoi sërish, kur vendosi të hynte në kursin e gjuhës gjermane, çka do ta ndihmonte të integrohej në kulturën zvicerane. E lindur për të qenë mësuese, madje e shkëlqyer në profesion, Nexhi shfrytëzon më pas njohuritë e fituara me vështirësi të mëdha dhe ndihmon gra të tjera të zhvendosura aty, me qëllim që ato të mësojnë gjuhën, të forcojnë besimin e tyre dhe t’i inkurajojë që t’ia nisin nga e para për të ngritur një jetë të re për veten dhe familjet e tyre.

Si një nderim ndaj nënës së dashur të autores, por edhe me kujtime personale, Dashuri, shpresë, dritë është një histori prej disa brezash e këmbënguljes dhe forcës përtëritëse të dashurisë dhe familjes për të kapërcyer trillet e mbrapshta të fatit.

Përvojat e jetës së nënës sime më kanë treguar se nuk duhet të strukem përballë së panjohurës. Të jesh sypatrembur do të thotë t’i kapësh mundësitë, kudo që janë. Të jesh sypatrembur do të thotë të mos i lejosh kurrë njerëzit apo rrethanat që të ta presin rrugën drejt qëllimeve. Të jesh sypatrembur do të thotë të duash sikur nuk je lënduar kurrë më parë. Të jesh sypatrembur do të thotë të çash rrugën përmes errësirë për të mbërritur te drita.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
ISBN9789994305957
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë