I ri Po shkruej për vedi e Shkodrën Shiko më të madhe

Po shkruej per vedi e Shkodren

Simon Rrota BF0053

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një libër krejt të veçantë për historinë e artit dhe historinë e Shqipërisë. Rrëfimet e një Shqipërie të bërë me mund ku Simon Rrota nuk shfaqet vetëm si mjeshtër i penelit, por edhe i fjalës. Libri është një udhëtim mbrapsht në kohë e hapësirë, një rrëfim i "vitas urbanis" , etnografik, arkitekturor, historik e shpirtëror i Shkodrës në vitet 1902-1922..

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fishta

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kujtimet e piktorit Simon Rrota (1887 – 1961), të ruajtura me përkujdesje të adhurueshme prej familarëve, kururar në këtë libër nga Pjetër Logoreci. Shënohen në to kujtime prej bashkëpunimit të përndritshëm të piktorit të ri me mjeshtrin Kol Idromeno, dhe me poetin kombëtar At Gjergj Fishta për skenografinë e shfaqjeve teatrore që poeti përgatiste në teatrin e sapothemeluar prej tij në Kuvendin franeskan në Gjuhadol. Por përcillen në këto kujtime edhe ngjarje e ndodhi nga jeta e përditshme qytetëse e Shkodrës të fillimit dhe gjysmës së parë të shekullit të XX, që nga pazari i madh ku dyndej përgjatë ditës thuajse krejt qyteti e nga mbramjet në lagjet e qytetit e në qendrën ku gëlonte mbasandej jeta e polisit me dritëhijet e veta e me nuancat gjithnuresh.....

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe310
Viti i Botimit2018
VendodhjaLezhe
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë