Ofertat

Realist Ka 183 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% Në stok

  Përmes rrëfimit të vrasjes së deputetit të së Majtës Demokratike Greke, dëshmohet egërsia e pushtetit të asaj kohe në Greqi, deri në nivele të larta, për të luftuar kundërshtarët politikë. Vrasja e deputetit ishte e inskenuar, ashtu sikurse u bënë përpjekje të mëdha nga ana e pushtetit edhe për të manipuluar gjyqin për këtë ngjarje të bujshme.

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Romani “Ëndrra e doktorit” përbën një rast të veçantë në letërsinë e sotme shqipe. Besnik Mustafaj ka rishkruar në prozë komedinë e njohur të Çajupit “Pas vdekjes”. Doktor Adhamudhi, i lindur për teatër një shekull më parë, vjen si protagonist i një romani bashkëkohor për të mishëruar oportunistin e shtirë në idealist, i cili beson se të gjitha mjetet...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Në këtë roman autori ndërton konstruktin e një memorjali, lënda e të cilit rrok përqark nëntëdhjetës. Kjo përbën interes të veçantë në përceptimet e dukurive ne një përmbysje të madhe. Fabula nis e thjeshtë.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Autori ka arritur të zhbirojë në shpirtin e saj dhe të japë një personazh sa simpatik, aq të besueshëm, sa real, aq edhe poetik, të rrëfejë një jetë njerëzore, një jetë të pamistifikuar, sepse Gonxheja sa ç ‘është malësorja që ruan atë shenjtëri të nderit, aq është edhe vajza e civilizuar që ka mësuar e di ta japë plëqimin e mospëlqimin ndaj djemve e të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Në qendër të romanit është familja indiane Ganguli. Fatin e mëtejshëm të kësaj familje, e cila emigron në SHBA, e vendos burri, profesor në një nga Universitetet më në zë të Bostonit. E ngarkuar emocionalisht dhe thellësisht e mprehtë, proza e Jhumpa Lahirit na ofron pamje të përsosura të jetëve dhe karaktereve të personazheve të saj.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Malaparte thotë se shteti totalitar është një shtet ku gjithçka jo e ndaluar, është e detyrueshme. Përkufizim sa i butë, aq dhe i pamëshirshëm.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ngjarjet zhvillohen në kufijtë që ndajnë Lindjen me Perëndimin, në brigjet e detit Kaspik, në qytetin multietnik Baku. Aliu është një mysliman azerbaxhanas, i cili ka trashëguar nga të parët e tij dashurinë për stepat e paanë dhe legjendat e trimërisë. Ninoja është një vajzë shumë e bukur gjeorgjiane e besimit të krishterë, me kulture dhe ndjenjë...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Sekretet e errëta të një qyteti të vogël u shndërruan në një roman tërheqës për miliona njerëz në të gjithë botën. Hollivudi nuk humbi kohë: një vit pas botimit të librit, biletat për filmin "Qyteti i Pejtonit" arritën një numër rekord shitjesh.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Vlerësohet nga kritika si penë virtuoze, mje- shtër i kompozicionit, dialogut të koncentruar, gjuhës së larmishme dhe vizatimin me ngjyra origjinale të atmosferës letrare që karakterizon veprën e tij. Pas trofeut të vitit 2013 për romanin më të mirë, çmim i dhënë nga Ministria e Kulturës, Medi vjen me një tjetër roman

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  810 Lekë 900 Lekë -10% Në stok

  Shkëlqimi verbues i parasë përballet me shembjen e piramidës së rremë: Bankës Botërore. Roman joshës dhe tronditës, ku përzihen dashuritë dhe urrejtjet, lakmia dhe luksi i pafre.

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  720 Lekë 800 Lekë -10% Në stok

  Protagoniste e historisë është sërish Roza, gruaja që në librin "Gjysma e asgjësë" ia doli mbanë për të rimëkëmbur jetën e saj pas braktisjes së të shoqit. Pasi hodhi pas krahëve katastrofën bashkëshortore, krijoi një mënyrë të re jetese për veten dhe për fëmijët. Por jeta i sjell një të papritur tjetër...

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  590 Lekë Në stok

  Dashuria, urrejtje, lumturia, dëshpërimi, morali, imoraliteti, lakmia dhe sakrifica, gjithë virtytet e dobësitë e karakterit njerëzor shtjellohen mjeshtërisht në këtë roman grotesk, të shkurtër, por të përsosur, të autorit të madh anglez të shek. XX, vepër që shkëlqen me një dritë të errët në krijimtarinë e gjerë të Graham Greene.

  590 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Shtëpia ku kaluam fëmijërinë në Tiranë ishte një vilë e madhe me tri kate dhe me dy hyrje, në zonën e të ashtuquajturit Bllok i Udhëheqjes. Ne jetonim në hyrjen e dytë, në katin e dytë. Një ditë e pata pyetur time ëmë se çfarë ishin disa dritare të vogla me rrjetë teli në murin e shkallëve midis katit të dytë dhe të tretë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Me një narracion linear dhe shpesh me një thjeshtësi penetruese, autori Rudolf Marku ndjek e analizon fatin e intelektualit shqiptar Viktor, në imigracion, por ky intelektual mund të ishte fare mirë, çek, rumun, gjermano-lindor

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në krijimtarinë e Teodor Laços, kritika ka veçuar vërtetësinë dhe prirjen për zhbirime psikologjike të botës së njeriut të mirë e altruist, vizatimin e karaktereve me penelata të holla, lirizmin që nuk mungon as kur subjekti shtjellohet në situata konfliktesh, përshkrimin poetik të natyrës. Metafora e tij më shprehëse duket se kërkohet te bardhësia e...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Fitues i Çmimit "National Book Critics Circle" për letërsinëNjë nga librat më të shquar të "New York Times"Fitues i Çmimit "Anisfield - Wolf Book"Libri artistik më i mirë i vitit sipas revistës "Time"Fitues i Çmimit "John Sargent, Sr. First Novel".

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Tomas Eloy Martinez ka shkruar një roman tronditës që përmbledh shpirtin e tangos dhe, njëherazi, zbulon një Buenos Aires, ku realiteti shtrihet mbi intriga pafund.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Stefan Çapaliku kësaj radhe rikthehet te proza e gjatë me një roman autobiografik, ku subjekt të rrëfimit ka momentin e prishjes së institucioneve të kultit, në vitin 1967. Ngjarjet zhvillohen në qytetin verior të Shkodrës. Romani është një dëshmi letrare e trupit, shpirtit dhe mendjes së qytetit, përgjatë një prej lëngatave të tij më të pashpresa. Shiko...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  ...gjithë jetën e vështirë që kishte kaluar, njerëzit kishin qënë makthi i tij. Ishte deri në kockë i zhgënjyer. Nga shtëpia nuk kishin mundur ta nxirrnin as në kohën e diktaturës.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ky roman është një vazhdimësi në kohë e asaj çfarë shkaktoi kjo ëndërr komuniste te njerëzit e thjeshtë. E veçanta e këtij romani është drama e një "sigurimsi" të lartë, deformimi i tij psikik, moral dhe njerëzor.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Romani "Ëndrra komuniste" në rrafshin e rrëfimit mund të trazojë nga befasira të vrazhdëta. Dhimbja që ndjen do të ketë më shumë forcë shprehëse, më shumë dritë të vërtete në kohën kur kriticizmi i shkrimtarëve, i intelektualëve, artistëve dhe mentarëve nuk përfillet ende nga politika. Në kohën kur udhëheqësit e shtetit me tepri janë “bebet” e komunizmit...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Një roman tjetër i ri i këtij autori. Një djalë i ri, emigrant në Francë, që përballon vuajtje të jashtëzakonshme për mbijetesë. Njohja e tij me një adoleshente franceze i shton një përmasë të re romanit, ku spikat karakteri i tij i rrallë që mposht egoizmin dhe dashurinë për hir të formimit të tij si njeri i virtytshëm.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Ditët parizianë dukeshin të mbushura me buzëqeshje, vështrime djemsh e rrahje zemre. Frëngjishtja muzikale e shokëve të klasës, anglishtja e çalë me theksin francez e bënte misterioze e joshësë çdo fjalë që ata thoshin. Ata ziheshin kush e kush të ulej pranë saj në mësim, i ofronin mësime frëngjishtjeje në çdo orë të ditës (edhe natën, po deshe, i kishin...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Elitë është një shkollë e mesme në Tiranë. Më e shtrenjta në Shqipëri. Ata te nëntë janë paria e saj. Të bukur, të veshur shik, të talentuar, snobë dhe padiskutim të pasur. Por kur Adiola, një nxenëse e re e veshur thjeshtë vjen në shkollë, duket sikur aty bie tërmet. Lexuesi fillon të zbulojë gradualisht që jeta e këtyre të rinjve nuk është aspak fushë...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Z. Pikuik shënoi çdo fjalë të pohimit të karrocierit në bllokun e shënimeve me synimin për t'ia njoftuar klubit, si një shembull i veçantë i gjallërisë së kuajve në rrethana sprovuese.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Ardhja e dy vizitorëve dhe hulumtimi i z. Uinkëll dhe i zonjushës së re me çizme me gëzof që pasoi, sipas të gjitha gjasave, do të kishte dalë një ndërprerje tejet e pakëndshme ndaj të qeshurave të forta të të pranishmëve, po të mos kish qenë për harenë e z. Pikuik dhe humorin e shkëlqyer të të zotit të shtëpisë, të cilat i vunë në punë plotësisht për të...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Ruleta është një metaforë e shoqërisë kroate dhe e jetës njerëzore, një rreth pa vendndodhje dhe pa logjikë, që përmbledh përbuzjen, shpresën, zhgënjimin, indinjatën dhe dënesën e kotë për të mundur të pavërtetën dhe fatin personal, - shkruanë autorja.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Romani Qielli në manaferra, nga autorja është përshkruar si roman në tregime. Këto tregime përbëhen nga më shumë pjesë dhe ngjarje që bëhen të vërteta si pika që bien në qendrën, së pari në zemrën e narracionit, pa hyrje ose shpjegim.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Vendosur në Lankashir, zemra e një sistemi fabrikash deri diku të reja, rrëfenja është portretizim i industrisë së mesit të shekullit të XIX - të të Anglisë. Dikensi komenton regjimin e ashpër dhe rutinën mekanike që zbatohen me forcë mbi punëtorët dhe shtresat e tjera të shoqërisë nga Revolucioni Industrial.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  630 Lekë 700 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Romani trajton fatin e personalitetit të njeriut në Rusinë e viteve 30' të shekullit XIX. Figuria e Peçorinit në romanin "Një hero i kohës sonë" të Lermontovit përbën thelbin e veprës dhe është përfaqësues tipik i të riut intelektual, plot aftësi, dhunti e aspirata, që shoqëria e bluan në mokrat e kotësisë, egoizmit dhe cinizmit.

  630 Lekë
  700 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  I përpunuar me art, imagjinatë dhe ndjenjë, “Kloroform” është një roman që lexohet me një frymë dhe të mban pezull deri në rrjeshtin e fundit. Përvoja jetësore, shkollimi në perëndim, mjeshtria artistike i kanë dhënë këtij romani sukses në komunikimin me lexuesit e shumtë

  850 Lekë
  Në stok
Shfaq 97 - 128 nga 183 libra