Cmim i reduktuar! Aliu dhe Ninoja Shiko më të madhe

Aliu dhe Ninoja

Kurban Said BOM0041

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ngjarjet zhvillohen në kufijtë që ndajnë Lindjen me Perëndimin, në brigjet e detit Kaspik, në qytetin multietnik Baku. Aliu është një mysliman azerbaxhanas, i cili ka trashëguar nga të parët e tij dashurinë për stepat e paanë dhe legjendat e trimërisë. Ninoja është një vajzë shumë e bukur gjeorgjiane e besimit të krishterë, me kulture dhe ndjenjë evropiane. Duke anashkaluar kundërshtitë e familjeve të tyre, të dy të rinjtë jetojnë me kurajën e dashurisë për njeri tjetrin, duke na dhënë nje nga rrëfimet më të bukura të dashurisë në letërsinë botërore.

Më shumë detaje

89 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341627

420 Lekë

-30%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky roman, ndoshta si asnjë tjetër i shekullit XX, është mbështjellë me mjegullën e misterit. "Aliu dhe Ninoja' për herë të parë është botuar në Gjermani. Dorëshkrimi i romanit ka humbur pa gjurmë, prandaj hulumtuesit e shumë vendeve vrasin mendjen deri sot e kësaj dite se kush fshihet pas pseudonimit enigmatik, Kurban Said.

Megjithatë një gjë është e qartë. Kemi në dorë një histori romantike të shkëlqyer dhe të treguar me frymëzim, ngjarjet e së cilës shpalosen në Kaukaz e në Iran, në një sfond zhvillimesh dramatike.

Thanë pë librin:

"Roman i famshëm. Të krijohet përshtypja sikur ke gjetur një thesar."

The New York Times

"Një kryevepër e shkëlqyer. Nuk mund të sjell ndër mend asnjë histori të ngjashme në letërsinë artistike."

Washington Star

"Një vështrim i gjallë mbi ndeshjen e kulturave dhe pavdekshmërinë e dashurisë."

The Time

Të dhëna

Faqe248
ISBN9789994341627
Titulli origjinalOmsca - 1
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiGuri Shyti