Haruki Murakami

Haruki Murakami ka lindur në Kioto të Japonisë në 1949 dhe tani jeton në afërsi të Tokios. Veprat e tij janë përkthyer në mbi 35 gjuhë të botës dhe renditet ndër shkrimtarët më të rëndësishëm japonezë mes Yukio Mishima, Kenzaburo Oe etj, si dhe mes shkrimtarëve më të kërkuar sot në botë. Haruki Murakami është autor i shumë romaneve dhe është cilësuar nga kritika botërore si një ndër përfaqësuesit më të sofistikuar të realizmit magjik.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 21 nga 21 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë 1 600 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Në librin e dytë, historia e Tengos me Aomamen vazhdon të zbulohet edhe më. Gjithnjë e më shumë bëhet e qartë ekzistenca e botës paralele 1q84. Romani vjen në shqip përmes përkthimit të Ilir Baçit

  1 200 Lekë
  1 600 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë 1 600 Lekë -25% Në stok
  I ri

  “1q84” është një rrëfim që të deh, që luan me elementet dystopike të rimarra nga “1984” i Orwell-it, ku Q simbolizon pyetjet e së përditshmes sonë së beftë dhe domethënëse.

  1 200 Lekë
  1 600 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë 1 600 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Shtepia botuese Skanderbeg Books sjell librin e trete dhe te fundit te 1q84, konsideruar si kryevepra e Haruki Murakamit, permes perkthimit te Ilir Baçit

  1 200 Lekë
  1 600 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  675 Lekë 900 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Nje tjeter liber me tregime i Murakamit ne shqip nga Skanderbeg Books. Murakami nuk eksploron vërtet vuajerizmin, por më shumë një seksualitet pa trup, një pasion të filtruar. Përzierja e humorit dhe e melankolisë në veprat e Murakamit, është e jashtëzakonshme.

  675 Lekë
  900 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 125 Lekë 1 500 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Duke luajtur si përherë me kufijtë mes ëndrrës dhe realitetit, në kërkim të lidhjeve njerëzore të shoqërisë së kapitalizmit të avancuar dhe me analiza të holla muzikore tipike të tij, Murakami ia doli të shkruajë këtë histori të mrekullueshme, që sipas fjalëve të atij vetë, u bë libri i tij më i dashur që ka shkruar deri tani.

  1 125 Lekë
  1 500 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  825 Lekë 1 100 Lekë -25% Në stok

  Haruki Murakami, një autor i përbotshëm bestseller, autor i shumë romaneve, na fut me këtë libër në Japoninë urbane të bareve të xhazit, në kafenetë, në botën e Jack Kerouac dhe Beatles, për të rrëfyer historinë e ngatërruar të dashurisë vetmëvetëse e joshpaguese. Nje student i kolegjit, i identifikuar vetë si K., bie në dashuri me shoqen e klasës së tij,...

  825 Lekë
  1 100 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  975 Lekë 1 300 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Pas suksesit në shqip të një sërë romanesh, ky vëllim me proza të shkurtëra, i paraqet lexuesit shqiptar një dimension tjetër mjeshtëror të këtij autori të adhuruar nga miliona lexues në botë.

  975 Lekë
  1 300 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 125 Lekë 1 500 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Murakami sërish, si pakkush, sjell një histori magjike me nota të forta surrealiste dhe lirike.

  1 125 Lekë
  1 500 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 118 Lekë 1 490 Lekë -25% Në stok

  Tracking one man's descent into the Kafkaesque underworld of contemporary Tokyo, Murakami unites East and West, tragedy and farce, compassion and detachment, slang and philosophy.

  1 118 Lekë
  1 490 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë 1 000 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Muzika ngjyrat, përshkrimi surealist, pasionet çmendurake, ikje pa destinacion dhe të gjitha shenjat magjepsëse të botës së Murakamit, që lexuesi shqiptar i njeh prej vitesh, vijnë sërish edhe më fuqishëm në këtë kryevepër të magjisë, rrëfimit dhe peizazhit mjeshtror letrar

  750 Lekë
  1 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 350 Lekë 1 800 Lekë -25% Në stok

  Kafka Tamura, një i ri pesëmbëdhjetëvjeçar, largohet nga shtëpia me dëshirën edhe t'i shmanget profecisë edipiane të të atit, edhe të kërkojë motrën dhe nënën e tij të humbur prej kohësh.

  1 350 Lekë
  1 800 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 118 Lekë 1 490 Lekë -25% Në stok

  A stunning work of imagination, Killing Commendatore is a surreal tale of love and loneliness, war and art.

  1 118 Lekë
  1 490 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 350 Lekë 1 800 Lekë -25% Në stok

  Mahnitës...përpjekja më ambicioze e Murakamit për të përfshirë Japoninë moderne në një ngrehinë të vetme trillane. Washington Post "Një vepër e fuqishme arti... që s'duron krahasim." New York Observer

  1 350 Lekë
  1 800 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  675 Lekë 900 Lekë -25% Në stok
  I ri

  "Ashtu neper pezulline e drites permbi erresiren, Murakami ja del te zbuloje kudo fosforeshence, vecmas aurolat rreth njerezve, te cilat shkelqejne shume me ndritshem gjate nates dhe kur ngaterrohen mes tyre, por qe fiken agimeve kur zeme e nisim udhet tona te ndara."

  675 Lekë
  900 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 118 Lekë 1 490 Lekë -25% Në stok

  Marked by the same wry humor that has defined his entire body of work, in this collection Murakami has crafted another contemporary classic.

  1 118 Lekë
  1 490 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë 1 000 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Një reflektim brilant për miqësinë në kohën e fëmijërisë dhe një rikthim i miqësisë në moshë të rritur mes dy personazheve Hajimes dhe Shimamotos, teksa njëri prej tyre kishte krijuar familje dhe arritur suksese në biznesin e tij. Çfarë ndodh me këtë dashuri të re e cila i ka rrënjët në miqësinë e fëmijërisë? A i rrezikon Shimamoto ato që kishte bërë me...

  750 Lekë
  1 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë 800 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Këto tregime janë rrëfenja në kufijtë e historive të vërteta, të mbushura me po aq mister sa fantazi. Një prozë gjeniale që të grish ta lexosh e lexosh, sërish. Ky libër ka sharmin dhe personalitetin e butë dhe të dashur të autorit, sa t’i argëtojë admiruesit e tij.

  600 Lekë
  800 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë 800 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Vëllimi "Pas tërmetit" i Haruki Murakamit, me shtegtimet e tij herë absurde, herë me humor, herë të frikshme, të çon në viset e ankthit dhe të kujtesës se sa qenie të pambrojtura jemi, dhe njëherësh, se sa fuqi të çuditshme ripërtëritëse kemi.  

  600 Lekë
  800 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 050 Lekë 1 400 Lekë -25% Në stok

  “Vdekja nuk është e kundërta e jetës, por një pjesë e lindur e saj”. Ky është qerthulli i romanit “Pylli norvegjez” dhe shpjegesa se përse e shkroi dhe si e ktheu në të suksesshëm autori botimin e tij. 

  1 050 Lekë
  1 400 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 643 Lekë 2 190 Lekë -25% Në stok
  I ri

  The international literary icon opens his eclectic closet and shares photos of his extensive unique personal T-shirt collection, accompanied by essays that reveal a side of the writer rarely seen by the public. This is the ultimate gift for Murakami fans.

  1 643 Lekë
  2 190 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 118 Lekë 1 490 Lekë -25% Në stok

  A compelling mediation on the power of running and a fascinating insight into the life of this internationally bestselling writer.

  1 118 Lekë
  1 490 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 21 nga 21 libra