Kaligula : drame ne kater akte Shiko më të madhe

Kaligula : drame ne kater akte

Albert Kamy FNK0060

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Drama Caligula (Kaligula), është padyshim një kryevepër e artit teatral. Caligula ishte një njeri i zakonshëm deri në vdekjen e motrës së tij Drusilla, e cila i zbuloi atij absurditetin e ekzistencës së shoqërisë njerëzore. Që nga ai çast, ai u bë një tiran i pamëshirshëm, duke pretenduar se mishëronte figurën e fatit, më qëllim që t'u tregonte njerëzve se ai do t'i çlironte nga nënshtrimi ç'njerëzor.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kaligula i Kamy-së është një nga ato kryevepra që s'duhen lënë pa lexuar. Njeriu i revoltuar gjeti jehonë të madhe, por dhe ngjalli shumë debate ndër intelektualët e kohës, pasi Kamyja shtronte në të çështjen e dyfishtë të revoltave estetike dhe të atyre historike. Ai e kritikonte qëndrimin romantik të një revolte poetike, shfaqje e fundit e së cilës kishte qënë surrealizmi, i cili në fund të fundit përfundoi në konformizëm. Kurse lidhur me revoltën historike, Kamyja e dënonte optikën nihiliste në tentativën revolucionare, idenë e shkatërrimit dhe që e shikonte lumturinë në kohrat e ardhshme. Siç e thotë dhe kritiku francez Daniel Rondeau në librin e tij Kamyja apo premtimet e jetës, Kamyja mishëroi në kohën e vet modelin e intelektualit të angazhuar, pasi ai zgjodhi revoltën dhe jo Revolucionin.

                                                            

Të dhëna

Faqe170
RedaktoriRexhep Hida
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiIlia Lëngu