Pese fytyrat e modernitetit Shiko më të madhe

Pese fytyrat e modernitetit

Matei Calinescu A-000343

Libër i ri

502 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928103352

1 250 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër ambicioz e sqarues ofron një analizë të ideve estetike dhe intelektuale që drejtuan krijimtarinë letrare gjatë 150 viteve të fundit. Calinescu, diskuton me mendjemprehtësi të rrallë dhe elegancë rreth marrëdhënieve komplekse midis konceptesh që përdoren rëndom, por rrallëherë janë përcaktuar saktësisht. Duke vepruar kështu ai u jep një ndihmë të veçantë studimeve bashkëkohore dhe kritikës. Gjithmonë ka qenë e vështirë të datohet me përpikëri shfaqja e një koncepti, aq më tepër kur koncepti në shqyrtim ka qenë gjatë gjithë historisë së tij kaq i ndërlikuar dhe kaq i aftë për të mbjellë mospajtime sa koncepti i "modernitetit".

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe398
ISBN9789928103352
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë