Shkrime kritike Shiko më të madhe

Shkrime kritike

James Joyce BPS0003

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Shkrimet kritike të James Joyce-it prekin çështje nga më të ndryshmet: estetika, roli i shtypit, censura, historia e kulturës irlandeze, letërsia dhe perandoria e Anglisë. Këto shkrime përfshijnë artikuj gazetash, recensione, leksione, si dhe ese propagandistike.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928185099

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shkrimet kritike të James Joyce-it, mbulojnë një hark kohor prej më shumë se dyzet vitesh në jetën e autorit, dhe shënojnë ndryshime me rëndësi në mendimin e tij mbi politikën, mbi marrëdhënien mes letërsisë dhe historisë, si dhe mbi shkrimtarë që ndikuan thellësisht tek ai, si: Mangan, Blake, Defoe, Ibsen, Wilde dhe Shaw. Ky është botimi i parë në shqip i shkrimeve kritike të James Joyce-it, një prej autorëve më të rëndësishëm të shekullit XX.

Të dhëna

Faqe258
ISBN9789928185099
Viti i Botimit2015
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDavjola Ndoja