I ri Jeta dhe fati Shiko më të madhe

Jeta dhe fati

Vasily Grossman A-004484

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani “JETA DHE FATI” është libri më i rëndësishëm i Vasily Grossman-it. Është shkruar në vitin 1960, por botimi dhe qarkullimi i tij u ndalua nga organet e KGB-së. U botua për herë të parë në Zvicër në vitin 1980, ndërsa në Rusi u botua në vitin 1988. Subjekti i romanit është bazuar në dramën stalingradase.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062475

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmes përgjithësimeve të goditura dhe trajtimit të problemeve universale, Grossman ka arritur të na përcjellë me realizëm një portret të saktë të qenies njerëzore. Ai ka mundur të na e shpalosë të plotë tragjedinë historike të popullit rus, që mundi të siguronte fitoren mbi armikun e egër e të fuqishëm, edhe pse së brendshmi sfilitej e dhunohej prej regjimit totalitar, fals e antinjerëzor.

“Grupimet njerëzore kanë të drejtën e tyre që të pohojnë për të qenë të ndryshëm, që të jenë të veçantë, të mendojnë, të ndjehen dhe të jetojnë në mënyrën e tyre individuale, të kenë drejtën për të qenë të pavarur”. Toleranca ndaj këtyre individëve nuk duhet të konsiderohet si një “tradhëti” ndaj shoqërisë apo shtetit.

VLERESIME

“Jeta dhe Fati” është “Lufta dhe Paqja” Sovjetike, në të cilën, aspektet e shoqërisë së kohës rrezatohen nga personazhet qendrore të veprës.

—The Guardian

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe904
ISBN9789928062475
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani
RomanRomancë&Pasion