I ri Chernobyl Shiko më të madhe

Chernobyl

Serhii Plokhy A-007587

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një i mbijetuar i Çernobilit dhe historian i vlerësuar me çmime "kronizon pa mëshirë absurditetet e sistemit sovjetik" në këtë rrëfim "të gjallërisht empatik" të aksidentit bërthamor më të keq në histori (The Wall Street Journal).Në mëngjesin e 26 prillit 1986, Evropa dëshmoi katastrofën më të keqe bërthamore në histori: shpërthimin e një reaktori në termocentralin bërthamor të Çernobilit në Ukrainën Sovjetike. Dhjetra vdiqën nga helmimi nga rrezatimi, rrezatimet kontaminuan gjysmën e kontinentit dhe mijëra u sëmurën.

Më shumë detaje

111108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef
ISBN9789928357243

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një i mbijetuar i Çernobilit dhe historian i vlerësuar me çmime "kronizon pa mëshirë absurditetet e sistemit sovjetik" në këtë rrëfim "gjallërisht empatik" të aksidentit bërthamor më të keq në histori (The Wall Street Journal).Në mëngjesin e 26 prillit 1986, Evropa dëshmoi katastrofën më të madhe bërthamore në histori: shpërthimin e një reaktori në termocentralin bërthamor të Çernobilit në Ukrainën Sovjetike. Dhjetra vdiqën nga helmimi nga rrezatimi, rrezatimet kontaminuan gjysmën e kontinentit dhe mijëra u sëmurën.Në Çernobil, Serhii Plokhy bazohet në burime të reja për të treguar historitë dramatike të zjarrfikësve, shkencëtarëve dhe ushtarëve që shuanin heroikisht ferrin bërthamor. Ai nxjerr në pah të metat e industrisë bërthamore sovjetike, duke e gjurmuar fatkeqësinë në karakterin autoritar të sundimit të partisë komuniste, kontrollin e regjimit mbi informacionin shkencor dhe theksin e tij mbi zhvillimin ekonomik mbi gjithçka tjetër.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe412
ISBN9789928357243
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Përmasat145 x 204 x 20 mm
PërkthyesiMaksim Rakipaj