I ri Perandoria e fundit Shiko më të madhe

Perandoria e fundit

Serhii Plokhy JOZ0205

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri, i shkruar si një vepër historike, shpesh trajtohej si doracak për ngjarjet që po shpaloseshin ne Evropen Lindore. Në të vertete, ajo çka pa bota në Krime dhe Ukrainen lindore në pranverën dhe verën e vitit 2014 ishte vazhdim i shpërbërjes dramatike të Bashkimit Sovjetik, që pati nisur njëzet e tre vjet më parë.

Më shumë detaje

11108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef
ISBN9789928357519

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri Perandoria e fundit mbushi raftet e librave në kulmin e asaj që tani konsiderohet kriza më e keqe nderkombetare që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, një konflikt midis dy shteteve ish-sovjetike, Rusise dhe Ukrainés, i cili pati pasoja të mëdha globale.

Ndersa libri merrte vlerësimet e para, kriza vazhdonte të rritej, duke u përhapur nga Krimeja. në rajonin Donbas të Ukrainës lindore dhe duke marrë jo vetëm mijëra jetë të civilëve vendas, por edhe afer treqind jete të pafajshme të pasagjereve dhe ekuipazhit të Fluturimit MH 17 të Malaysia Airlines, te rrëzuar nga rebelët pro-ruse gjate rruges nga Amsterdami në Kuala Lumpur, më 17 korrik 2014.

Pse dhe si mund të ndodhte kjo, dhe çfarë kishte shkaktuar kriza ruso-ukrainase, ishin pyetjet në mendjen e atyre qe morën Perandorinë e Fundit nga librarité, në veren e vitit 2014 dhe atyre që e shqyrtuan atë për mediat ne Shtetet e Bashkuara, Britani dhe Hollandë. (Titulli i kësaj parathënieje vjen nga sugjerimi i një recensenti në British Mail).

Të dhëna

Faqe458
ISBN9789928357519
RedaktoriNervina Kaçulini
Viti i Botimit2022
VendodhjaDurrës
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMaksmim Rakipaj
RekomandimePo
HistoriEuropa