I ri Saga e familjes Maia Shiko më të madhe

Saga e familjes Maia

Jose Maria Eca De Queiros A-006143

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Saga e familjes Maia” rrëfen kalimin e pandalshëm të kohës, kauzat e humbura dhe dekadencën e kulturës dhe shpirtit portugez. I konsideruar si “Libri më i mirë i romancierit më të mirë portugez” nga shkrimtari nobelist José Saramago, “Saga e familjes Maia” është një roman klasik i letërsisë portugeze, me një atmosferë dikensiane, me një stil realist alla Flaubert dhe Zola e me një subjekt të denjë për tragji-komeditë shekspiriane.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928310453

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Saga e familjes Maia” është një klasik i letërsisë portugeze, më i njohuri i shkrimtarit portugez José Maria Eça de Queirós, botuar për herë të parë më 1888. Ngjarjet e romanit zhvillohen në gjysmën e dytë të shekullit XIX dhe në të tregohen peripecitë e familjes aristokrate Maia në tri breza, deri te pinjolli më i fundit i saj.

Afonso da Maia, një fisnik i kamur, që prej vitesh jetonte i vetmuar në një çiflig fshati, vendos përfundimisht të kthehet në Lisbonë, në shtëpinë e quajtur Ramaljetë (Shtëpia me gjethe), për hir të nipit të tij Karlosit, të sapodiplomuar në Mjekësi.

Karlos da Maia, trashëgimtar i një prej dyerve më të mëdha aristokrate në Portugalinë e mesit të shekullit XIX, është i pasur, i pashëm, bujar e i zgjuar. Familja ka varur tek ai gjithë shpresat dhe ambiciet shoqërore. E shkuara e lavdishme dhe e tashmja e pakënaqshme bashkëjetojnë brenda tij gjatë gjithë kohës. Një dandy i suksesshëm, historia e dashurisë e së cilit me Maria Eduardën vë në lëvizje një sërë rastësish, që gërshetojnë në mënyrë kumbuese fatin e Karlosit me atë të të atit dhe përhapet në gjithë shoqërinë portugeze.

Miqtë e Karlosit, që janë po ashtu bij fisnikësh, që enden nëpër kryeqytet në kërkim të kënaqësive, teksa filozofojnë, pinë, shkojnë kohën kot dhe ushqehen me ideale boshe për një Portugali të cilën do të donin ta shikonin në lartësinë e Francës apo të Anglisë, dëshmojnë më së mirë inferioritetin që ndiejnë para të huajve.

Nga ana tjetër, dashuritë e tyre dhe të Karlosit në veçanti, që përfundon me një dashuri incestuoze për të motrën, rrisin ankthin e pritjes dhe e shndërrojnë romanin në një tragji-komedi.

Kritika

Me një stil të pasur, me një rrëfim plot pasion dhe me humor të hollë, Eça de Queirós analizon pa frikë dekadencën shoqërore të epokës dhe vendit të vet.

The New York Times

Eça de Queirós ka kapur thelbin e shtresëzimit shoqëror të familjes dhe mënyrën e ndikimit të erosit mbi jetën personale. Romani kristalizon mashtrimin më të madh të një shoqërie incestuoze, të një shoqëri që po shkon drejt zhbërjes.

Pubblishers Weekly

Me një stil të pasur, me një rrëfim plot pasion dhe me humor të hollë, Eça de Queirós analizon pa frikë dekadencën shoqërore të epokës dhe vendit të vet.

The New York Times

Eça de Queirós ka kapur thelbin e shtresëzimit shoqëror të familjes dhe mënyrën e ndikimit të erosit mbi jetën personale. Romani kristalizon mashtrimin më të madh të një shoqërie incestuoze, të një shoqëri që po shkon drejt zhbërjes.

Pubblishers Weekly

Romanet e Eça de Queirós, të mbushura me provokime seksuale dhe të egra nga ana sociale, që trajtojnë histori dashurie dhe skandale mes klerit dhe klasës së mesme, konsiderohen si pararendëse të realizmit në Portugali.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe626
ISBN9789928310453
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori