I ri Nga veranda jote duket shtëpia ime Shiko më të madhe

Nga veranda jote duket shtëpia ime

Elvis Malaj A-005363

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një rrëfim për dy brigje, sa të njohura aq edhe të panjohura për njëra-tjetrën, për njerëz të ndryshëm, por në thelb të ngjashëm. Ky libër u rendit ndër 12 kandidatët më të mirë të çmimit “Strega” 2018.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928310194

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Nga veranda jote duket shtëpia ime” është vëllimi i parë me tregime i autorit shqiptaro-italian Elvis Malaj. Në 12 tregimet e tij vërtiten dy botë sa të ndryshme, aq edhe të njëjta.

Dy botë që ballafaqohen me njëra -tjetrën përmes gjuhës, botëkuptimit, emocioneve, traditës dhe risisë, t ë njohurës dhe të panjohurës.  

Malaj rrëfen pa dorashka dhe pa klishe jetën e vërtetë të të rinjve shqiptarë në Itali dhe në Shqipëri; rrëfen për bulizmin, seksin, familjen, stereotipat, gëzimet, dhembjet, jetën e zakonshme, mospërshtatjen dhe trazimin e emigrantit, por me një këndvështrim krejtësisht të ri dhe të freskët, larg shablloneve tashmë të gatshme.

Tregimet e tij nuk përfaqësojnë thjesht të qenit shqiptar, ato janë tregime për qenie njerëzore, që vuajnë, grinden, qeshin, bëjnë marrëzira, dashurojnë dhe urrejnë. Ato janë të këndshme, zbavitëse dhe rr ëmbyese.

Në qendër të tyre, përveç ndonjë rasti të rrallë, janë të rinj shqiptarë të rritur në Itali dhe si italianë, ndoshta dhe alterego të autorit. Rinia nga njëra anë dhe identiteti shqiptar nga ana tjetër janë dy anët e së njëjtës monedhë, që Malaj arrin të na i sjellë si një ndarje e thellë, por kurrë banale e shoqëris ë italiane.

Kritika

Është një libër i pazakontë, grotesk, i kthjellët, i dashuruar, mburracak, sentimental: i guximshëm. Regjistri tragjikomik është më i vështiri: këtu, kemi dikë që e përdor me lirshmëri në moskokëçarëse të njeriut që e di se ka shumë për të treguar; dhe ajo që ka për të treguar është vetë jeta.

Sandro Campani, shkrimtar

Në tregimet e Malajt – sepse bëhet fjalë për tregime dhe ky më duket një tjetër arsye   interesi   –   matet   gjithë distanca   mes   ëndrrës   dhe   realitetit,   dhe   demonstrohet se ç’do të thotë “i huaj” qoftë në Itali, qoftë në Shqipëri.

Luca Formenton, akademik, president i shtëpisë botuese “Il Saggiatore”

Largësia që përshkon jetën e personazheve të Malajt është e brendshme dhe shfaqet përmes cinizmit që, në të vërtetë, fsheh diçka të kundërt, pra vetminë e tij melankolike, të projektuar në kërkim të vendit që i takon në këtë botë.

Il Manifesto

Prania e një narratori kryesisht të jashtëm dhe gjithëpërfshirës, së bashku me këndvështrimin ironik dhe zgjedhjen e një gjuhe të ngjyrosur nga një "realizëm i pisët", krijon mundësinë për të ruajtur largesën e duhur (emocionale, por edhe kulturore) si nga shoqëria pritëse, ashtu edhe ajo amtare.

L’indice dei libri del mese

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe156
ISBN9789928310194
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBeti Njuma