I ri Si te perballemi me vetmine Shiko më të madhe

Si te perballemi me vetmine

Sara Maitland A-004865

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shume prej nesh kanë frikë ose dëshpërohen nga të qenit vetëm, por zbulimi i vetmisë përbën një nga kyçet e bashkëjetesës me veten.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928310132

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një shoqëri si jona, e cila ecën me ritme të shpejta, nuk e pranon vetminë. Të jetuarit vetëm shihet si veprim antisocial, madje për disa është diçka kërcënuese. Përse ndodh kështu, kur autonomia, liria personale dhe individualizmi vlerësohen më shumë se kurrë më parë? Sara Maitland-i i përgjigjet kësaj pyetjeje nëpërmjet hulumtimit të qëndrimeve të ndryshme që ka mbajtur shoqëria njerëzore gjatë historisë. Ajo propozon eksperimente dhe strategji për të mposhtur frikën që kemi ndaj vetmisë, na ndihmon t’i praktikojmë ato pa ndjenjën e ankthit dhe na nxit të shohim sa e dobishme është për njeriun vetmia. Duke e përjetuar plotësisht përvojën e të qenit vetëm, mund të frymëzohemi për të zbuluar fuqinë tonë të brendshme dhe të jetojmë një jetë më të pasur dhe më të plotë.

VLERESIME

... Maitland-i thekson se çdo qenie njerëzore ka nevoja spirituale dhe mistike, gjë që veç izolimi apo vetmia mund t’i përmbushë.

The Indipendent

“Shkolla e jetës” paraqet mënyra radikale për të përthithur thesarin e fshehur të njohurive njerëzore.

Independent on Sunday

Seria “Shkolla e jetes” i kushtohet hulumtimit të çështjeve më të rëndësishme që shqetësojnë njeriun, p.sh.: “Si të gjejmë një punë që të na bëjë të ndihemi të suksesshëm? A mund ta kuptojmë të kaluarën tonë? Pse janë kaq të vështira marrëdhëniet me njerëzit? Nëse do të mundeshim, a do t’ia vlente ta ndryshonim botën?”

Librat e serisë “Shkolla e jetës”, ju ndihmojnë të ndërtoni një jetë sa më të mirë. Këtu nuk mund të gjeni përgjigje për gjithçka, por do të orientoheni drejt një bote të larmishme idesh, që burojnë nga shkencat humane, duke nisur nga filozofia te letërsia, nga psikologjia tek artet pamore. Ide që, padyshim, nxisin, provokojnë, rigjallërojnë dhe ngushëllojnë.

Seria “Shkolla e jetës ”përmban këta tituj:

• Si të përballemi me vetminë – Sara Maitland

• Si të përballemi me sprovat e jetës – Christopher Hamilton

• Si të përmirësojmë shëndetin emocional – Oliver James

• Si të përballemi me moshën – Anne Karpf (në vijim)

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe168
ISBN9789928310132
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGranit Zela