Forca per te dashur Shiko më të madhe

Forca per te dashur

Martin Luter King BDR025

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Motivi frymëzues i kësaj vepre është problemi racial, të cilit lideri i lëvizjes zezake i kushtoi krejt vetveten deri në flijimin e jetës.

Më shumë detaje

506 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN978999437317x

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Motivi frymëzues i kësaj vepre është problemi racial, të cilit lideri i lëvizjes zezake i kushtoi krejt vetveten deri në flijimin e jetës. Gjithsesi, nga faqet e fjalimeve të tij del në pah një sistem i plotë jete morale: një mendim i shndritur nga doktrina kristiane e dashurisë në veprim nëpërmjet mosdhunës. Shpresa nuk është nënshtrim apo pritje pasive, po një forcë konkrete ripërtëritjeje dhe shpengimi, e tendosur drejt mposhtjes së pesimizmit dhe të shpirtit të tërheqjes. Aftësia e tij për të mishëruar të vërtetën e krishterë mes palëve të historisë duket sidomos në "Letrën e shën Palit drejtuar të krishterëve të Amerikës", e cila, për tensionin shpirtëror, nga i cili përshkohet, i imponohet meditimit universal. Martin Luter King (1929-1968), laureat i çmimit Nobel për paqen më 1964, ka qenë lideri shumë i famshëm i luftës së zezakëve të Amerikës për shfuqizimin e diskriminimit racor.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe223
ISBN978999437317x
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë