I ri Dhe gjethet bien Shiko më të madhe

Dhe gjethet bien

Odise Plaku OPE0006

Libër i ri

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789994371622

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Poezitë shndërrohen në domethënie të madhe për kohën dhe realitetin që jetojmë

Mendoj se vëllimi poetik i Odise Plakut është mjaft i realizuar dhe me një botë të pasur shpirtërore dhe lirike. Poezia synon mjaft anë të së vërtetës në jetën tonë të përditshme dhe shpesh e realizon me sukses. Pjesa më e madhe e poezive shënojnë një arritje tepër të lartë artistike dhe kanë një gjithëpërfshirje të gjerë tematike dhe ndjesore. Unë çmoj faktin që në vargjet e këtij vëllimi shpaloset një shpirt i madh dhe i bukur poetik i autorit, ku ndërthurja me mitiken dhe realen shndërrohen shpesh në një mrekulli poetike mjaft domethënëse.

Libri poetik, për vet natyrën e tij të gjerë e gjithëpërfshirëse, shënon një arritje në fushën e poezisë. Në libër shfaqet qartë çiltërsia e autorit, sinqeriteti poetik dhe njerëzor si dhe aftësia për të shndërruar në varg poetik gjithçka që na rrethon dhe është element përbërës i jetës sonë. Në poezitë e tij ka shumë dritë dhe ngrohtësi njerëzore – meritë mjaft domethënëse e autorit për të krijuar ura lidhëse me lexuesin. Mendoj se një autor me përvojë në fushën e prozës dhe të dramaturgjisë si Odise Plaku pa dyshim që do të sillte edhe një botë poetike mjaft të pasur dhe cilësore. Autori ndërton një marrëdhënie mjaft dinjitoze me lexuesin dhe po ashtu ka shumë ura lidhëse me realitetin. Poezitë e tij shndërrohen në domethënie të madhe për kohën dhe realitetin që jetojmë. Poezitë kanë një figuracion mjaft të pastër dhe me kolorit poetik të fuqishëm. Metafora është një mjet i fuqishëm sensibiliteti dhe komunikimi artistik i poezisë së Odise Plakut. Autori sjell mesazhe mjaft të vlefshme për kohën dhe njerëzit në realizimet e tij poetike, duke e shndërruar vargun e tij në një mision komunikues dhe filozofik mjaft serioz dhe profesional. Poezitë e këtij vëllimi janë mjaft të drejtpërdrejta, të kapshme dhe të lexueshme, pa shumë “ujë të tepërt” dhe të çiltra. Shpresoj se është një rrugëtim i mbarë poetik i autorit në fushën e bukur dhe të vështirë të poezisë moderne bashkëkohore.

Vasil TABAKU, shkrimtar

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe70
ISBN9789994371622
RedaktoriGuri Canaj, Maku Pone
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë