I ri Perrallat e rojtareve te mencur te detit Shiko më të madhe

Perrallat e rojtareve te mencur te detit

Patrick Fischmann, Anna Lazowski BPA0060

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Përrallat e Rojtarëve të Mençur të Detit është një lloj manifesti poetik,i cili na zhyt në botën imagjinare të mençurisë popullore, nga ngushtica e La Manche deri në Atlantik, nga deti Baltik deri në detin Mesdhe, nga ujrat e Paqësorit deri në detin e Japonisë...

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928325228

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një shëtitje përkrahë kafshëve ujore, heronjve legjendarë dhe peshkatarëve të thjeshtë. Takojmë princeshën Otojime të Japonisë, Plakun e detit të tatarëve, pirate të egra, sirena etj. Në zemër të kësaj galerie ujore, tregimet na kujtojë popujt e oqeqneve, nga delfinët, këta shokë besnikë të njerëzve, te balenat të cilat i dhurojnë botës ëndrrat dhe frymën e tyre.

Në këtë kohë "stuhish ekologjike" autorët i bëjnë thirrje talentit të tyre si tregmtarë, duke u bërë jehonë traditave popullore, për të kontribuar në zgjimin e ndërgjegjeve dhe për të ruajtur burimin e botës, pra detet, që janë mëmat që na ushqejnë, të bukura, por ndonjëherë edhe të tmerrshme, të pasura me legjenda  universale, të cilat ndërtojnë botën tonë imagjinare, dhe çdo pikë uji e të cilave vadit planetin blu.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe222
ISBN9789928325228
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKleopatra Koleka