I ri Korridori i ngushte Shiko më të madhe

Korridori i ngushte

Daron Acemoglu, James A. Robinson BZ0132

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Duke nxjerrë një mori provash nga çështjet aktuale dhe temat e ndryshme të historisë botërore, Korridori i Ngushtë nënvizon natyrën e brishtë të lirisë dhe ofron një kornizë të re se si të mbërrijmë te ajo.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951817530

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

20 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Liria vështirë se mund të jetë rendi "natyror" i gjërave. Në shumë vende dhe në shumicën e rasteve, liria njerëzore është shtypur. Shtetet kanë qenë ose shumë të dobët për të mbrojtur individët, ose shumë të fortë që njerëzit të parandalojnë despotizmin. Korridori drejt lirisë është i ngushte dhe qëndron i hapur vetëm përmes luftës së paepur dhe themelore mes shtetit dhe shoqërisë.

Sot gjendemi mes një kohe destabilizimi pikëllues. Rreziku në hori- zont, nuk është vetëm humbja e lirisë politike - por dhe shpërbërja e pros- peritetit dhe sigurisë që varen në mënyrë kritike nga liria.

Të dhëna

Faqe484
ISBN9789951817530
Viti i Botimit2023
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë