Vdekje nga uji Shiko më të madhe

Vdekje nga uji

Kenzaburo Ôe BOG0024

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN978999061454

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie. Choko nuk është i qartë, ndaj nuk mund të zbardhë një detaj të rëndësishëm nga kjo histori, nëse është një ëndërr e fëmijërisë apo e ka dëgjuar me të vërtetë të atin duke diskutuar me disa ushtarë (kjo kishte ndodhur gjatë Luftës së Dytë Botërore) për të rrëzuar Perandorin Mikado. Familja hesht e nuk i ofron asnjë të dhënë mbi këtë rast. Për këtë arsye, ai kthehet në vendlindje në fshat, në kërkim të sëndukut të kuq, të cilin babai e kishte marrë me vete natën kur u mbyt bashkë me të në ujërat e turbullta e të rrëmbyeshme të lumit. Choko beson se brenda asaj kutie gjenden dokumente të rëndësishme që do të ndriçojnë jo vetëm vdekjen e babit "trim" dhe "hero" sipas tij. Në rrugëtimin e zymtë drejt së vërtetës, zakonisht nuk jemi aq të qartë sa dëshira jonë për të parë veten në të tjerët, dhe të tjerët brenda nesh. Por kur enigma brenda sëndukut të kuq shkon drejt kthjellimit, romani sygjeron një zgjidhje të paimagjinuar nga lexuesi.

Të dhëna

Faqe504
ISBN978999061454
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë