I ri Mallkimi i priftereshave te Ilirise - PB Shiko më të madhe

Mallkimi i priftereshave te Ilirise - PB

Mira Meksi A-005402

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Një epope homerike per Teutën e Ilirisë.” Teuta d’Illyrie -Reine et pirate, prêtresse et amante Éditions Persée 2018

Më shumë detaje

83 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928313256

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Perënditë dhe njerëzit janë shumë pranë njëri-tjetrit në Ilirinë e shekullit III para Krishtit. Në një rrëfim mitik të hollësishëm të kujtesës së gjarprit-totem të ilirëve, vijnë ngjarjet e periudhës më të lavdishme të shtetit ilir nën sundimin e mbretëreshës Teuta: shndërrimi i saj në mishërimin e hyjnisë së Ilirisë, kurorëzimin mbretëreshë me vullnetin e Zeusit në Dodonë, paralajmërimi i priftëreshave të tempullit të Gjarprit dhe betejat pushtonjëse të Teutës stratege.

Një roman i ngjeshur pasionant me një dramacitet të lartë, ku historia gërshetohet me aventurat, mitet, legjendat, gojëdhënat, me personazhet e vërteta, dhe qeniet imagjinare, por mbi të gjitha me magjinë e një dashurie përvëlonjëse, të ngjizur me lëndë hyjnore, të sprovuar në zjarrin e betejave, por edhe të shënjuar nga tradhtia, nga keqkuptimi vdekjeprurës dhe nga një fund tragjik: dashuria e mbretëreshës

Teuta për gjeneralin grek Demetër Faros. Gjithçka për të ringjallur Ilirinë e humbur mjegullinave të kohës.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe348
ISBN9789928313256
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri