I ri Nënë Tereza në pullat shqiptare Shiko më të madhe

Nene Tereza ne pullat shqiptare

Hysen Dizdari HDI0004

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër-album doli në qarkullim më datë 5 shtator 2018, në nderim të Shenjtores Nënë Tereza, me rastin e Ditës Ndërkombetare të Bamirësisë, e shpallur nga OKB-ja në vlerësim të kontributit dhe humanizmit të saj.

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928450319

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri ndahet në dy pjesë:

Pjesa e parë: Jeta dhe vepra e Nënës Tereza

Pjesa e dytë: Nënë Tëreza në pullat shqiptare

Nënë Tereza, kjo nënë e dashur për të gjithë njerëzimin, kjo lajmëtare e ndritur e dashurisë, ia fali jetën shtresave të varfra dhe në nevojë dhe nuk e mohoi kurrë origjinën e saj shqiptare. E frymëzuar prej figurës së saj madhore, Posta Shqiptare emetoi më shumë se dhjetë emisione me pulla postare me imazhin e saj.

Në të gjitha emisionet kushtuar Nënë Terezës janë evidentuar momentet historike më të rëndësishme të jetës dhe të veprimtarisë së saj në shërbim të bamirësisë, për të ndihmuar njerëzit e varfër në të gjithë botën.

Nënë Tereza në pullat shqiptare shfaqet në këto emisione: “Nënë Tereza”, 1992,1994 në emision i zakonshëm; emisioni “Evropa”, 1996, emisioni me mbishtypje 1997, emisioni “Përvjetorit i vdekjes së Nënë Terezës dhe princeshë Diana” - emision i përbashkët, 1998; “100-vjetori i çmimit Nobel”, 2001; “Lumturimi i Nënë Terezës”, 2003; “100-vjetori i lindjes së Nënë Terezës”, 2010; dhe emisioni “Shenjtërimi i Nënë Terezës”, në vitin 2016.

Libri përfshi të gjtha emisionet e pullave të emëtuara nga Posta Shqiptare për Nënë Terezën.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe50
ISBN9789928450319
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitAlbum
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërmasatA5