Praktika dhe teoria e psikologjise individuale Shiko më të madhe

Praktika dhe teoria e psikologjise individuale

Alfred Adler FNK0028

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në jetën shoqërore të njerëzve të shëndoshë dhe neurotikë, si faktor nxitës duhet të përmendim faktin themelor të 'ndjenjës së inferioritetit', si dhe kërkesën e brendshme për formulimin e qëllimit dhe për rritjen e ndjenjës së personalitetit,- thekson Adler.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99956-86-91-8

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Praktika dhe teoria e psikologjisë individuale. Alfred Adler (7 shkurt 1870 - 28 maj 1937) ishte mjek austriak, psikolog dhe themelues i shkollës individuale të psikologjisë. Në bashkëpunim me Sigmund Frojd dhe një grup i vogël nga kolegët e Frojdit, Adler ishte në mesin e bashkëthemeluesit të lëvizjes psikanalitike si një anëtar kryesor i Shoqërisë Psikanalitike në Vjenë. Ai ishte figura e parë e madhe që u shkëput nga psikanaliza frojdiane, për të formuar një shkollë të pavarur psikoterapie dhe teorie të personalitetit. Adler njihet si zbuluesi i termit "kompleksi i inferioritetit" dhe studimet e tij lidheshin me ndikimin e këtij kompleksi tek personalitetit i njeriut.

Të dhëna

Faqe238
ISBN978-99956-86-91-8
RedaktoriRexhep Hida
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiVullnet Muço