Meditime mbi filozofine e pare Shiko më të madhe

Meditime mbi filozofine e pare

Rene Descartes LIA0201

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri "Meditime mbi Filozofinë e Parë prezanton sistemin metafizk dhe filozofik të Dekartit nëpërmjet 6 meditimeve.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Akropoli i Ri
ISBN9789928259547

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dekarti konsiderohet babai i filozofisë moderne. Këtë titull ai e ka marrë kryesisht për kthesën që bëri në filozofi kundrejt sistemit të atëhershëm aristotelian dhe skolastik.

Metoda e tij e dyshimit bëri që të vinte në pyetje çdo gjë që ekziston, por këtu ai gjeti diçka që shtrihet përtej çdo dyshimi; mendjen si një gjë që mendonte për ekzistencën e tij dhe kështu nisi ngritjen e sistemit të tij filozofik.

René Dekart lindi në Touraine më 1596, studioi në kolegjin Jezuit të La Fleche, ku u përqendrua kryesisht te matematika, logjika dhe filozofia. Pasi udhëtoi gati kudo në Evropë, në vitin 1628, qëndroi në Hollandë, ku shkroi veprat e tij kryesore, përfshirë "Diskurs mbi metodën" (1637), "Meditime mbi filozofinë e parë" (1641), "Parimet e filozofisë" (1644), dhe "Pasionet e shpirtit" (1649).

 

Të dhëna

Faqe120
ISBN9789928259547
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë