I ri Parimet e filozofise Shiko më të madhe

Parimet e filozofise

Rene Descartes A-002167

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pavarësisht se libri ‘’Parimet e Filozofisë’’ destinohej si manual didaktik, e gjeti veten në katalogun e librave të ndaluar. Por kjo gjë nuk e pengoi aspak përhapjen dhe ndikimin e tij në krijimin e argumentave të rinj nga Spinoza, Malbransi, Njutoni dhe të tjerë.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Akropoli i Ri
Fletët80
ISBN9789928259493

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dekarti e shkroi këtë libër me qëllimin që ky i fundit të ishte vepra e tij e madhe, sinteza e të gjitha teorive të tioj në fizikë dhe filozofi. Përmes parimeve që ai na sjell prej nëj filofie matematikore, ai arrin të argumentojë mbi natyrën e trupit dhe mendjes, ekzistencën e Perëndisë dhe nevojën për pastrimin e koncepteve njerëzore. Përmes aktit të të menduarit, Dekardi na çon në rrugën për ndërtimin e themeleve të forta të njohjes duke u nisur nga dyshimi metodik.

Dekarti ishte një simbol i revolucionit të cilit mund të krijojë fuqia e mendjes. Veprën e tij ndërkaq, e njohim shumë pak. Libri i tij ‘’Parimet e Filozofisë’’, i shkruajtur pas librit “Reflektime Metafizike”, është i vetmi libër në të cilin Dekarti përmbledh filozofinë e tij dhe ndihmon lexuesin të studiojë rolin e parimeve të tija të famshme metafizike në fizikë, teorinë e tij për sjelljen e trupave në këtë botë.

Tek kjo vepër jepet në mënyrë sistematike një seri termash leximi dhe reflektimi të realitetit nëpërmes prizmit të shkencës së re të themeluar filozofikisht.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët80
ISBN9789928259493
Titulli origjinalPrincipia philosophiae 1644
RedaktoriArber Metuku
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSilvana Rusi