Rreth botës për 80 ditë Shiko më të madhe

Rreth botës për 80 ditë

Zhyl Vern BUE085

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një mbrëmje në klub, Phileas Fogg vë një bast prej 20 mijë paundësh me kolegët e tij se mund të udhëtojë përqark globit për vetëm 80 ditë. Jo vetëm kaq, por ai është i vendosur që mos ta humbasë bastin.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
Fletët200

500 Lekë

Share

Më tepër

Një mbrëmje në klub, Phileas Fogg vë një bast prej 20 mijë paundësh me kolegët e tij se mund të udhëtojë përqark globit për vetëm 80 ditë. Jo vetëm kaq, por ai është i vendosur që mos ta humbasë bastin. Duke ndryshuar rutinën e mërzitshme të përditshmërisë së tij, anglezi dhe shërbëtori i tij gjaknxehtë francez nisin udhëtimin nga Doveri. Ata udhëtojnë me tren, avullore, varkë peshkimi, madje edhe elefant; u bëjnë ballë stuhive, rrëmbimeve, shkatërrimeve natyrore, si dhe inspektorit Fix, i cili beson se Fogg ka vjedhur bankën e Anglisë - për të fituar bastin e jashtëzakonshëm. "Rreth botës për 80 ditë" është një nga librat më të njohur të Vernit dhe vazhdon të mbetet shumë popullor. Udhëtim në qendër të tokës Profesori Liedenbrock përgatitet për ekspeditën më të çuditshme të shekullit XIX: një udhëtim përmes një grykës së një vullkani ishullor, drejt e në bërthamën e tokës. Në kërkesën e tij për të njohur sekretet e planetit, gjeologu i njohur - së bashku me nipin e tij Axel dhe shoqëruesin Hans - zbulon një botë nëntokësore të mahnitshme, me kafshë të egra të periudhës prehistorike. Rrëfimi imagjinar i Zhyl Vernit është i mahnitshëm.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët200
V. Bot2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha7-13 vjeç
Numri i botimeveI parë