Kategoritë

Ofertat

 • Te fitosh
  Te fitosh

  Menaxheri kampion i burimeve...

  1 350 Lekë -10% 1 500 Lekë

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese OMBRA GVG

Shtëpia e Librit OMBRA GVG, e themeluar në vitin 1998 nga Vasilika dhe Gëzim Tafa, është një ndër emrat e njohur në botimet shqipëtare. Veprimtaria e saj është e mbështetur në disa kolana të letërsisë shqipe dhe të huaj, klasike dhe bashkëkohore. OMBRA GVG përveçse i zgjedh me kujdes autorët dhe veprat e tyre, i përcjell ata në duart e lexuesit nëpërmjet një kujdesi të veçantë profesionale dhe grafike, cilësi kjo që e dallon nga shtëpitë e tjera botuese. Shumë nga autorët dhe botimet e OMBRA GVG janë vlerësuar me çmime të rëndësishme për vlerat letrare, artistike apo veçanësinë grafike.


Shtëpia e Librit OMBRA GVG bashkëpunon dhe realizon shumë botime ne formën e co-edizioneve me shtëpi botuese të njohura në mbarëbotën. Përkthimet nga letërsia e huaj janë realizuar nëpërmjet marreveshjeve me shtëpi botuesi si Feltrinelli, Mondadori, Rizzoli, Einaudi, La Coccinella, EdiCarta group, McRae Books, Cacucci Editore, Gallimard, XO Editions, Stock Editions, Oxford University Press, HarperCollins Publishers, Random House, Hachette Group, Penguin Picador, Faber&Faber, Farrar Straus and Giroux, Hyperion, Warner Books, Bookworn Llc, MIKENA Print, etj.


OMBRA GVG është pjesë e rëndësishme e rretheve intelektuale në trevat ku flitet shqip e më tej. Ne i ofrojmë lexuesit autorët dhe titujt më të zgjedhur nga letërsia shqipe dhe botërore. Botimet me logon OMBRA GVG kanë ndikuar dukshëm në cilësinë e tregut të librit shqip, dhe në afrimin e tij me standartet më të larta evropiane. Edhe në panairet e librit brenda dhe jashtë vendit kjo tipologji spikat dukshëm.


 

për faqe
Shfaq 97 - 128 nga 196 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Magnason, në këtë vepër fokusohet në rrezikun që i kanoset mjedisit tonë për shkak të ndryshimeve të klimës. E vetmja mundësi për ta parandaluar këtë kanosje “është të hedhësh një vështrim në të kaluarën për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen...“ Duke e përcaktuar këtë situatë si kaotike ai shtron pyetjen se çfarë po ndodh me planetin tonë në...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja e bestseller-it absolut, edhe në Shqipëri, “Gruaja e këpucarit” vjen me një tjetër roman në gjuhën shqipe. Sërish një histori dashurie, në mjedise italo-amerikane, ku e kaluara rri pezull plot magji, dhe mister mbi fatet e dy personazheve të romanit, Nelës dhe Renatos. Trigiani ka një talent mahnitës prandaj edhe me këtë libër sfidon....

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Në këtë vepër, janë paraqitur novelat: "Gruaja kurorëshkelëse", "Renegati", "Gojëkyçuri", "Mysafiri", "Zhonaj ose artisti në punë" dhe "Guri që mugullon".

 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Një guidë e thjeshtë për t'u lidhur me të dashurit në anën tjetër

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në librin "Më e lehtë nga se e mendoni", Carlsoni na tregon se duke ndërmarrë ndryshime të vogla, por shumë të efektshme mund ta vëmë jetën në rrjedhën e duhur.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një bisedë në mes të autorit dhe të bijës nëntë vjeçare, e cila zgjat në kohë, që ofron ide dhe mendime të çmuara për çështje të ndryshme në lidhje me ndjenjën e dashurisë, nëpërmjet së cilës ofrohet një portret i çiftit sot.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Nje nga romanet me te mira te letersise qiprote. Permes ketij rrefimi kuptohet me mire historia e individit ne nje vend si Qipro dhe historia e Qipros tek individi.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Këshilla dhe rregulla për të përballuar sfidat dhe rreziqet e periudhës së adoleshencës

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Nëse doni ti largoni lehtësisht mendimet negative që iu vijnë rëndon në kokë gjatë përditshmërisë, dhe të nisni rrugëtimin e harmonisë, nuk ka këshilltar më të mirë sesa Richard Carlson. Ai është një nga këshilluesit dhe motivuesit më të besuar të miliona amerikanëve dhe të lexuesve të tjerë në mbarë botën....

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Ky libër e çon individin në një marrëdhënie trishtuese e pa perspektivë, e ku i duhet të luftojë për të ringjallur vetveten, përballë një bote të ndërtuar mbi pabesinë dhe dashurinë e humbur.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Në librin "Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla", që është bestseller ndërkombëtar, Richard Carlson u tregoi miliona lexuesve se si të mos lejonin që gjërat e vogla në jetë t'u prishnin lumturinë.

 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në librin "Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla", që është bestseller ndërkombëtar, Richard Carlson u tregoi miliona lexuesve se si të mos lejonin që gjërat e vogla në jetë t'u prishnin lumturinë.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Romani "Motra Keri" qëndron krejtësisht jashtë sferës së historive dhe përshkrimeve që na japin librat e zakonshëm. Ai le pas vetes mbresa të pashlyeshme madhështie, dinjiteti dhe hapësire epike. Ky Libra nuk është një tregim apo roman në kuptimin e rëndomtë të kësaj fjale; ai është njëkohësisht edhe psalm i jetës, edhe një kritikë e fuqishme ndaj saj.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  "Me një gjuhë poetike dhe koncize dhe kompakte, Alvydas Šlepikas u sjell drejtësi viktimave. Lexuesit mund ta nuhasin djersën e ftohtë të grave dhe vajzave teksa ndeshen me ushtarët e dehur, mund ta ndiejnë të ftohtin theres të dimrit, dhe të shohin femijet teksa luftojnë për nje kafshatë dhe ndajnë në dëshpërimin e tyre vullnetin per te mbijetuar."

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Kujtim Dashi vjen me vëllimin e ri me tregime, ku shfaqen vlerat më të spikatura nga ky autor.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Nuk është në stok

  Një historik i shkurtër për secilin prej grupeve rock që bënë histori, i shoqëruar me këngët kryesore të tyre: Genci Muçollari ka përmbledhur në këtë botim special “Beatles, Bob Dylan, Black Sabbath, Cat Stevens, Jim Morrison& The Doors, Jimi Hendrix, King Crimson, Led Zeppelin, Leonard Cohen, Pink Floyd, The Police, The Queen, The Rolling Stones  

  900 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë libër janë dy kryevepra të auores më të famshme braziliane, e vlerësuar si “Pele” e letërsisë braziliane, si autorja kryesore e letërsisë amerikano-latine, - madje, edhe si një gjeni të letrave të shekullit të XX. Pak e njohur për lexuesit shqiptar, Lispector vjen me dy majat e saja letrare

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  “Ky është një roman atipik, pa vrasje dhe vrasës për t’u zbuluar, por fakti mbetet se ai është shkruar me një ironi therëse për racën njerëzore së cilës ne i përkasim”, - Varese News

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Një orë për të jetuar, një orë për të dashuruar: historia e vërtetë e dhuratës më të bukur të bërë ndonjëherë

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% Në stok

  Në një nivel parësor, “Një tragjedi amerikane” është historia e korrupsionit dhe shkatërrimit të një njeriu, Clyde Griffiths, i cili humbet shpirtin e tij gjatë kërkimit dëshpërues të suksesit. Në një nivel më të thellë, akoma më të thellë, romani paraqet një portret të madh të shoqërisë vlerat e së cilës janë njëherësh si edhe ambicjet e kota të Clyde...

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok

  Në një nivel parësor, “Një tragjedi amerikane” është historia e korrupsionit dhe shkatërrimit të një njeriu, Clyde Griffiths, i cili humbet shpirtin e tij gjatë kërkimit dëshpërues të suksesit. Në një nivel më të thellë, akoma më të thellë, romani paraqet një portret të madh të shoqërisë vlerat e së cilës janë njëherësh si edhe ambicjet e kota të Clyde...

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok

  Në një nivel parësor, “Një tragjedi amerikane” është historia e korrupsionit dhe shkatërrimit të një njeriu, Clyde Griffiths, i cili humbet shpirtin e tij gjatë kërkimit dëshpërues të suksesit. Në një nivel më të thellë, akoma më të thellë, romani paraqet një portret të madh të shoqërisë vlerat e së cilës janë njëherësh si edhe ambicjet e kota të Clyde...

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Studimi i Kanunit të Lek Dukagjinit është padyshim me rëndësi të madhe të drejtpërdrejtë dhe të posaçme pasi, duke qenë se normat zakonore të tij janë shprehje e brendshme dhe e vetvetishme e vetëdijes popullore, që më parë i ka krijuar dhe më pas i ka jetësuar duke i ushtruar ato.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Kanuni në përgjithësi shërben për të shprehur, më tepër se normat që përmbahen në një kod të shkruar apo të përcjellë ndër breza, gjithë tërësinë e normave zakonore sipas të cilave është rregulluar jeta e popullatave të malësisë së Shqipërisë së Veriut.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Kanuni në përgjithësi shërben për të shprehur, më tepër se normat që përmbahen në një kod të shkruar apo të përcjellë ndër breza, gjithë tërësinë e normave zakonore sipas të cilave është rregulluar jeta e popullatave të malësisë së Shqipërisë së Veriut.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  "Odisea" një përshtatje për fëmijë, në prozë

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  “Paladium” është historia ime e disa ditëve, ku pa asnjë shkak, përfundova i paralizuar kokë e këmbë, në pamundësi për të lëvizur qoftë edhe një muskul të vetëm, i braktisur nga të gjitha shqisat dhe çdo mjet komunikimi tjetër me botën e jashtme. Është drama dhe frika e një udhëtimi përtej kufijve të largët të ekzistencës njerëzore, territoreve të sunduara...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Por në kontrast me klimën e ashpër të kohës, gjallëria dhe hareja që pluskon në romanin “Palieteri”, tingëllojnë si një “odë” e vërtetë për gëzimin dhe kënaqësitë e jetës. Kjo vepër që më së shumti ngjason me një tablo ornamentalo - folklorike, është një himn për dashurinë, dhe arrin të depërtojë me elegancë në skutat e errëta të individit, duke e...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman prekës mbi botën e një adoleshenti është një thirrje për reflektim. Palltoja e verës ka qenë finalist për ccmimin International Booker Prize dhe është botuar në disa gjuhë të ndryshme të botës.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Në gjashtëdhjetë e tre episode të pakapshme lexuesi kalon natyrshëm nëpër fshatrat e Lorraines, në veri-lindje të Francës, nga kuzhina në fermë e në shtratin e një të dashuri. Me njohjen e nostalgjisë së hidhur të një parfumi që rrëshqet larg në flladin veror, Claudel demonstron përsëri zotërimin e tij të patëmetë të personalitetit dhe të universit, të...

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 97 - 128 nga 196 libra