Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese OMBRA GVG

Shtëpia e Librit OMBRA GVG, e themeluar në vitin 1998 nga Vasilika dhe Gëzim Tafa, është një ndër emrat e njohur në botimet shqipëtare. Veprimtaria e saj është e mbështetur në disa kolana të letërsisë shqipe dhe të huaj, klasike dhe bashkëkohore. OMBRA GVG përveçse i zgjedh me kujdes autorët dhe veprat e tyre, i përcjell ata në duart e lexuesit nëpërmjet një kujdesi të veçantë profesionale dhe grafike, cilësi kjo që e dallon nga shtëpitë e tjera botuese. Shumë nga autorët dhe botimet e OMBRA GVG janë vlerësuar me çmime të rëndësishme për vlerat letrare, artistike apo veçanësinë grafike.


Shtëpia e Librit OMBRA GVG bashkëpunon dhe realizon shumë botime ne formën e co-edizioneve me shtëpi botuese të njohura në mbarëbotën. Përkthimet nga letërsia e huaj janë realizuar nëpërmjet marreveshjeve me shtëpi botuesi si Feltrinelli, Mondadori, Rizzoli, Einaudi, La Coccinella, EdiCarta group, McRae Books, Cacucci Editore, Gallimard, XO Editions, Stock Editions, Oxford University Press, HarperCollins Publishers, Random House, Hachette Group, Penguin Picador, Faber&Faber, Farrar Straus and Giroux, Hyperion, Warner Books, Bookworn Llc, MIKENA Print, etj.


OMBRA GVG është pjesë e rëndësishme e rretheve intelektuale në trevat ku flitet shqip e më tej. Ne i ofrojmë lexuesit autorët dhe titujt më të zgjedhur nga letërsia shqipe dhe botërore. Botimet me logon OMBRA GVG kanë ndikuar dukshëm në cilësinë e tregut të librit shqip, dhe në afrimin e tij me standartet më të larta evropiane. Edhe në panairet e librit brenda dhe jashtë vendit kjo tipologji spikat dukshëm.


 

për faqe
Shfaq 33 - 64 nga 225 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok

  "Për shumë arsye Deti, deti është një vepër e cila na vë në provë me dashurinë... sepse Murdoch ka përshkruar pak nga historitë tona e na mban me emocione gjatë gjithë leximit. Nga ana tjetër ky roman na tregon se edhe atëherë kur dashurinë e flakim tej vetvetes, dashuria e dikujt tjetër na ndjek gjatë gjithë jetës." The Quarterly Conversation

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Shtepia botuese Ombra GVG sjell nje permbledhje me tregime te autoreve Ariana Harwicz, Mikaël Gómez Guthart, nje prej prurjeve me te mira bashkekohore te prozes se shkurter

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Romani “Dhimbje” është një libër i fuqishëm, i mprehtë që ekspozon sesi mund të rikthehen pasionet e vjetra, duke testuar aftësinë tonë për të marrë vendime mbi atë që është më thelbësore në jetë. “Dhimbje” është një histori e fuqishme rreth dashurisë, familjes, dhimbjes dhe jetës së realitetit zhytur në të kaluarën.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Maria Shrive, një gazetare e njohur dhe fituese e disa çmimeve, në këtë Libra zbulon parimet që e kanë udhëhequr në jetën e saj si grua në karrierë, nënë dhe bashkëshorte. ?

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  "Don Segundo" është një vepër mbresëlënëse dhe lexuesi e vlerëson pa masë forcën e karakterit të tij. Nisur nga ky detaj, Güiraldes vazhdimisht e thekson se është statuja morale e Don Segundos dhe jo ajo  fizike që e përcakton atë si një shembull virtyti dhe humanizmi.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  “Dy botë paralele” është një roman rreth gjithanshmërisë së artit, i mrekullueshëm, kompleks dhe postmodern. Është një bisedë e shpejtë e lakimit të zhanrit midis formave, kohërave, të vërtetave dhe trillimeve. Libri ka dy histori që gërshetohen me njëra-tjetrën si një spirale e dyfishtë. Ky roman ka fituar trofe të shumëfishta në SHBA dhe kudo nëpër...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • "Engjëlli" i Sandrone Dazierit është një roman i bukur, i fuqishëm dhe imponues, është një libër i strukturuar me kujdes, i shkruar me një stil tërheqës, bindës, që të bën të qash e të qeshësh njëkohësisht, të mendosh e të zbulosh shumë enigma rretheqark teje... "Engjëlli" është edhe një pasqyrim i asaj që ndodh me të vërtetë në botën ku jetojmë, na...

 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është një roman mbi imoralitetin e diktaturës dhe diktatorëve të saj. Rrëfimi ndërtohet mbi raportet komplekse që autoritarizimi dhe izolimi krijoi në raportet njerëzore. Ishte një ushtri kundër civilëve. Një ushtri, e cila e pa Shqipërinë si plaçkë lufte që ditën e parë që vuri sundimin e saj në të gjithë territorin shqiptar. Epika e yjeve të...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Një mënyrë tejet interesante e shkrimit të historisë, ku format moderne të rrëfimit analizojnë ngjarje, fenomene, personazhe dhe procese të zhvillimit politik, ekonomik, social dhe kulturor në kontinentin europian

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Falltarët është një vepër pjesë e veprave klasike të rrënjosura thellë në traditë më të mire të romanit. Fuqia e autores qëndron në aftësinë për të ringjallur me përpikmëri atë emocion kaq të njohur, tmerin e jetimes, guximin e krisur të adoleshentes, zemërimin dhe urrejtjen për veten, dobësinë e të moshuarve, brishtësinë e të mposhturve.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Përbindësha shakatarë me pamje nga më të çuditshmet të presin te këndi i lojërave! Hyr e zbuloji njëri pas tjetrit. Lojëra tmerruese dhe krijese të përbindshme të presin me kurthet e tyre nga më të çuditshmet! Edhe po hyre mos të të gënjejë mendja se mund të dalësh edhe aq lehtë prej andej.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Përbindësha shakatarë me pamje nga më të çuditshmet të presin te këndi i lojërave! Hyr e zbuloji njëri pas tjetrit. Lojëra tmerruese dhe krijese të përbindshme të presin me kurthet e tyre nga më të çuditshmet! Edhe po hyre mos të të gënjejë mendja se mund të dalësh edhe aq lehtë prej andej.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Filli është romani i fundit i Sian Melangell Dafydd dhe është vepra që botohet për herë të parë në gjuhën shqipe

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Përmbledhja me tregime “Fjala e ndaluar” – është një përmbledhje me tregime, nga shkrimtari Eris Rusi që të ndërmend mollën e ndaluar të Kopshtit të Edenit ose atmosferën e zymtë kur fjalët mund të çonin në greminë gjatë diktaturës. Po sot, në këtë botë ku komunikimi ngjan si zgjatim i natyrshëm i njeriut teknologjik, kush vallë të jetë “Fjala e ndaluar”?

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Aventurat tek qiellgërvishtësja

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Libri Frederik Rreshpja që se kuptuam kurrë, është Libra kujtimi në të cilin shfaqen përjetimet reale të shtegtimeve të njeriut kërkimtar për të zhdukur të keqen dhe për të shfaqur të bukurën në jetë. Petrit Palushi me afërsinë e qasjen prej njeriu e shkrimtari ka reflektuar pikërisht metaforën me mbresëlënëse për Frederik Rreshpja që se kuptuam kurrë,

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Cili shkon në një restorant dhe sheh se vera e kuqe është pak si shumë e kuqe; cili në diskotekë i vë syrin vajzës më të bukur; cili për të kaluar një fundjavë zgjedh dhomën e gabuar… mirëseerdhët në bord, zonja dhe zotërinj. Përgatituni për një udhëtim në botën e ‘një dere më tutje’, në botën e errët të natës, të populluar prej shpirtërsh të zymtë,...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është një roman për prindërit dhe për fëmijët, për kujtimet dhe për mënyrën sesi duhet të ndërtojmë raportet me brezat. Është një ndër romanet më të mira të letërsisë bashkëkohore çeke, fitues i disa çmimeve dhe i përkthyer në disa gjuhë të botës.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 500 Lekë Në stok
  I ri

  Saga e Gjeniut, shkruar nga shkrimtari ri shquar amerikan i shekullit te XX, Teodor Drazjer vjen me nje perkthim te dyte, realizuar nga Eris Rusi dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Ombra GVG

  2 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Shkruar me një stil mbërthyes, Rein Raud sjell një vepër me personazhe të gjallë, pa tone të errëta hidhërimi apo moralizimi, por me mesazhe të fuqishme për jetën.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri

  “Gjurmë të errëta” është një roman shumë tërheqës. Personazhet skizofrenikë janë vizatuar me shumë kujdes deri në detajet më të pabesueshme dhe vërtiten rreth një serie vrasjesh mizore, që janë edhe boshti rrëfyes i kësaj vepre mbresëlënëse.”

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Libri i qytetërimeve, greqia e Lashtë.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Bukuria ndjellëse dhe madhështore e Alpeve italiane është sfondi i takimit të parë të Enzës, një vajzë e bukur me këmbë në tokë, dhe Çiros, një djalosh i shkathët që jeton në një manastir murgeshash

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Gruaja e Pilotit është një bestseller ndërkombëtar që e ka ngjitur Anita Shreve në majat e letërsisë bashkëkohore amerikane. Aspekti psikologjik i humbjes së njeriut të dashur dhe rindërtimi i jetës pas një fatkeqësie të tillë, hulumtohet thellë në përpjekje për tiu përgjigjur pyetjes: sa mirë mund të arrijmë ta njohim dikë? Gruaja e Pilotit është një...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Nje sinfoni epike e mrekullueshme e jetes, e nje familje tradicionale italiane ne rrjedhen e ndryshimeve dhe ritmeve te shpejta te enderres amerikane... Tigriani e mbush kete roman me endje muzikale dhe me nje dashuri qe zgjat gjithe jeten... Kujtime, humor, dashuri, deshtime, si dhe nje pike kthese e emocioneve te fuqishme."

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Dino Buzzati njihet nga lexuesi shqiptare permes permbledhjes briliante te tregimeve Gruaja me flatra, e cila vjen ne kete ribotim nga Ombra GVG.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Një biografi e autorit të Zonja Bovari, që nxjerr në pah lidhjen e Floberit me shoqërinë, marrëdhënien e tij me të dashurën dhe, sigurisht, veprat e tij artistike. Autori prezanton një studim të plotë dhe mjeshtëror të punës së romancierit të madh francez të shekullit të 19.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Ky set ka dy histori dashurie te cilat kane magjepsur lexuesit. Duke pare ecurine e tyre, ne po i rekomandojme ne nje set per ata qe duan te perjetojne dimensionet me te thella te dashurise njerezore.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 33 - 64 nga 225 libra