Ofertat

Publicistikë & Ese Ka 468 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Pyetja që ngre titulli i këtij libri merr një përgjigje jo të pakët në këtë punim të fundit –të deritashëm– të autorit. Në pikën kryesore të kësaj lufte, apo të këtij eposi, atë se ç’ka qenë lufta e Trojës, autori thotë se ai nuk sjell ndonjë gjë të re, duke i qëndruar mendimit tashmë të njohur, se kemi të bëjmë me një konflikt të gjatë fetar.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Ne kete liber vjen intervista e plote qe autori, Pjer Thomas ben me Prizrenin, - bisede e zhvilluar ne forum, - ku diskutojme per ceshtjet me kritike te kohes tone, te shoqerise shqiptare, te sfidave te integrimit, dhe te qeverisjes.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Bill Viola, përmes veprave të tij, na shpie në relacione me imazhe, që dikur kanë formësuar kujtesën tonë. Me përdorimin dhe ndërmjetësimin e video artit, ai ndërton struktura specifike të perceptimit, që ndërlidhen me kohë dhe hapësirë të caktuar, si formë e veçantë e shprehjes artistike duke përdorur videon si një përbërës qendror, që lidh imazhin...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  Botimet Leke po sjellin në tregun shqiptar një libër të momentit nga WIRED: “Inteligjenca artificiale”, nga autori Matt Burgess. Ky libër, botuar në mars të vitit 2021, është një udhërrëfyes i jashtëzakonshëm për inteligjencën artificiale nga WIRED. Ky botim vjen në shqip vetëm tre muaj pas botimit origjinal. 

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër analizon morfologjinë e krimit në shoqërinë shqiptare dhe njëherësh vërteton tezën sociale, që njeriu bëhet kriminel ose vetëvritet, pikërisht në momentin kur humbet "busullën e kontrollit". Kjo sjell vakum mental, më saktësisht një shkretëtirë mendore tërësisht individuale, e cila bëhet terren i favorshëm për kristalizimin e orientimit kriminal...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Marksi në Soho është një hyrje e shkëlqyer në jetën e Marksit, në analizën e shoqërisë sipas këndvështrimit të tij, si dhe në pasionin e tij për ndryshime rrënjësore. Po ashtu, Zinn-i na dëften sa të lidhura janë idetë e Marksit me realitetin e botës së sotshme."

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Historia e Manning Johnson fillon si ajo e shumë zezakëve të tjerë, të rritur me frymë fetare...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky libër është një lexim i domosdoshëm për të kuptuar makiavelizmin politik të shekullit të njëzetë e një dhe teknikat e përdorura nga diktatorët e shekullit tonë. Libri “Asgjë nuk është e vërtetë, çdo gjë është e mundur” përshkruan jetën e përditshme në Rusinë e viteve 2000, koha e bumit të naftës, oligarkëve, putinizmit dhe formave novatore të krijuara...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Gjatë Luftës së Ftohtë vendet armike (term i përligjur plotësisht për atë kohë), sidomos ato fqinje bënë provokacione të shumta, kryen sabotazhe dhe akte terrori dhe i tatonin pulsin vazhdimisht shtetit tonë. Madje, në kufinjtë e shtetit tonë shpesh herë merrte formën e një lufte reale, me incidentet e shumta në kufirin tonë shtetëror. Në këtë luftë,...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Jane tri ese qe sjellin ide brilante per kohen tone: Ky libër mbart tri nga esetë më me ndikim të shkrimtarit politik më vendimtar të shekullit të njëzetë, idetë që kanë formësuar të menduarit e botës që nga ajo kohë. Rekomandohet të lexohet ngadalë dhe me mendje të hapur.

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Vincezo Dorsa eshte nje nga personalitetet me te shquara te diaspores shqiptare ne Italine e Jugut. Me kete studim sjell artefakte mbi shqiptaret dhe hedh bazat solide per rilindjen e shqiptareve ne fund te shekullit te XIX

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Përmes këtij libri autori hedh dritë mbi marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, të vëzhguara nga aspekti kronologjik, historik dhe diplomatik. Autori e ka shkruar gjatë periudhës kur ka qenë drejtues i misionit diplomatik shqiptar në Londër.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Oh sa mir me kjen shqyptar, oe-oe,| oh sa mir veç me u prrall oe-oe,| oh sa mir me ardh vërdall oe-oe,| oh sa mir me ngel truthar oe-oe!  Ky libër trajton tema social-politike, kryesisht të arealit shqiptar.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër analizon këtë aspekt të formimit psikologjik të individit që kërkon të rrënjosë propaganda, edukata, shkolla dhe kultura paternaliste. Pse qytetari i rritur sillet politikisht si fëmijë?

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Shkruar në anglisht dhe shqip, Flight/Fluturim është një vëllim me 64 ese. Esetë, apo më saktë, shkrimet, të cilat ndërthurin tregime personale me referenca nga letërsia, kinematografia dhe arti, trajtojnë tema të ndryshme, nga migrimi te dashuria, e gjithçka midis. Të frymëzuara nga përvoja personale e autores, e cila ka jetuar në Shqipëri, Amerikë, e...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Kjo përmbledhje esesh, skicash dhe artikujsh është një përpjekje për të kuptuar, ose përshkruar, neurozën post-traumatike të Amerikës, e ndoshta të mbarë Perëndimit, pas tronditjes kapitale të 11 shtatorit. Sulmet terroriste ndaj World Trade Center dhe Pentagonit, të përcjella me miliona herë nga televizioni, u shndërruan sakaq në një narrativë themeluese...

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  Ky libër përmbush një boshllëk, duke ofruar për herë të parë në gjuhën shqipe një tablo të krizës financiare globale, të krizës në Eurozonë dhe veçanërisht të krizës në Greqi, të sistemit monetar ndërkombëtar si dhe implikimet e zhvillimeve dramatike në ekonominë shqiptare në vitet e fundit.

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Libri "Heshtje e dyfishtë" i gazetarit italian Carlo Bollino, tregon të gjitha sekretet dhe prapaskenat e projektit amerikan për të transferuar në Shqipëri arsenalin kimik të diktatorit sirian Bashar al-Assad dhe të negociatave të vështira me qeverinë shqiptare.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Me rastin e 80-vjetorit të Ismail Kadaresë, Mimoza Cika-Kelmendit ka menduar të sjellë në një kënd ndryshe të gjitha bisedat ndër vite që ka bërë si gazetare me shkrimtarin e madh: Këtë privilegj ajo ia dedikon multimedias gjermane, Deutsche Welle/Bon, e cila ka qenë vijueshmërisht e interesuar për mendimin e I. Kadaresë rreth zhvillimeve në Shqipëri, në...

 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok

  Shënime nga udhëtimet e gazetarit dhe studiuesit të njohur Naim Zoto në trevat e dy kontinenteve, që nga vendi i Rumit të urtë e deri në Perëndim. Përshkrime të detajuara të realiteteve që dëshmojnë vlera, tradita dhe histori

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Nga ekrani në libër, vijnë 33 intervistat më të spikatura të gazetarit Balla me personazhe të njohura të politikës, por edhe me protagonistë të zhvillimeve në Shqipëri. Ato janë dëshmi dhe artefakt në çdo kohë prandaj ky botim vlen si referencë për Shqipërinë e viteve 2000 për lexuesit edhe në të ardhmen

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 050 Lekë Në stok

  Në studio flasin ndërsa në libër mbetet e shkruar dëshmia e 50 protagonistëve të Opinion-it, të sjella me mjeshtrinë dhe shkathtësinë e gazetarit të njohur Blendi Fevziu. Ata janë personazhe me peshë në jetën e Shqipërisë, por janë edhe personalitete të huaja, të cilët flasin pa dorashka. Këto intervista janë pika referimi edhe për brezat e ardhshëm dhe...

  1 050 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Libri sjell jetët e rrëfyera nga 19 protagonistë, të cilët autori i ka intervistuar në emisionin e tij radiofonik, nga ku ka marrë emrin edhe ky libër. Dhe personazhet janë aq të ndryshëm dhe të ngjashëm me njëri-tjetrin. Një gazetar, një filozof, një histori, një ministre, një piktor, një aktore, një prezantuese, një dijetar, në çift balerinësh, një...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Janë të rrallë intelektualët si Maks Velo që rebelohen me shndërrimet dramatike dhe kaosin në të cilin janë përfshirë qytetet dhe mjediset publike në Shqipëri. Dëshmi e kësaj revolte vjen edhe "Betonizimi i demokracisë", të cilin jepen intervistat dhe studimet e këtij autori në fushën e arkitekturës dhe planifikimit urban. Betonizimi është forma më e...

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Libri sjell një përmbledhje prej 31 intervistash dhe debatesh historike, që sollën debatin ndryshe në Shqipëri dhe personazhe ekskluzivë që nisin me Kadarenë në Izrael dhe përfundojnë me Michel Houellebecq në Paris. Ky është botimi i radhës së autorës e cila ia dedikon emisionit "Shqip", ku u angazhuan mendjet me përfaqësuese shqiptare dhe emrat me më...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Personazhet janë po ato në përditshmërinë tonë, por vlera shquhet te këndvështrimi në procesin e komunikimit dhe kuptimit. Kjo duket ashiqare te 146 profilet e Alfred Lelës që janë qëmtuar me lupë prej profesionisti plot shije në punën e tij prej gazetari. "Secilit Shqipërinë e tij" është një lloj fjalori i profilit antropologjik të shqiptarit dhe...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Libri ka vlerën e një "burimi parësor" të dhënash, citimesh, deklaratash, kronika të ngjarjeve, profilesh të personazheve të shkruara me gjuhën e një shkrimtari, i cili i merr hua letërsisë fjalën e bukur dhe ia jep politikës, dhe nga kjo e fundit merr hua racionalitetin dhe pragmatizmin për të kapërcyer dëshpërimin e të vërtetave të shoqërisë shqiptare...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Dyshimi se demokracia nuk po sjell progresin e kërkuar e nxit autorin që të shkojë përtej realitetit të dukshëm politik. Në analizat e tij, Arben Vata pohon se në Shqipëri po riciklohet e njëjta klasë politike dhe po ushqehen të njëjtat vese shoqërore negative. "Më duket se jemi po aq frikacakë dhe po aq të paemancipuar sa kemi qenë dhe, mbi të gjitha,...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Shumë gjëra që nuk i bëjnë betejat politike dhe forca e legjitimitetit qytetar, i bën humori dhe integriteti njerëzor. Ky libër është një dëshmi e gjallë e mënyrës se si reagon një intelektual shqiptar që ka jetuar diktaturën dhe dështimet e demokracisë. Ai është një pasqyrë e gjallë e asaj sesi një intelektual nuk mund të heshtë, nuk mund të rrijë...

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 33 - 64 nga 468 libra