Katalog

Kusht
V. Bot
Rekomandime
Produkt i Ri

Histori 

për faqe
Shfaq 1 - 30 nga 425 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  BUTRINITI – Miti i Eneas – Gërmimet, i autorit Luigi Maria Ugolini, arkeologu italian që me punën e jashtëzakonshme të pak vjetëve nxori në dritë gjithë mrekullitë që na gëzon sot syri në Butrint është një libër i shkruar me një stil të thjeshtë po të admirueshëm, ashtu si dinë të shkruajnë veç specialistët e vërtetë. Libri na shpërfaq krejt historinë e...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Lufta e Kosovës ishte ndër ngjarjet më kritike në historinë e shqiptarëve dhe këtë moment ka përzgjedhur paskal Milo i cili ishte shefi i diplomacisë shqiptare në ato kohë. Përmes shënimeve, ditareve dhe kujtesës Milo sjell ngjarjen që bëri fitues shqiptarët kundrejt serbëve, falë mbështetjes pa rezerva nga aleanca euro-atlantike. Takime, negociata,...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Një libër i mrekullueshëm... më i miri për nga trajtimi në thellësi i UÇK së... Do të jetë me interes si për specialistët në Kosovë, ashtu dhe për ata në Jugosllavi e Ballkan, si dhe për lexuesin e gjerë, që interesohet për një hyrje në temën e UÇK së për konfliktet e Kosovës të viteve '90.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër mund të lexohet fare mirë edhe si vepër historike, edhe si vepër artistike. Nëpërmjet jetëshkrimeve të njerëzve të shquar, si Likurgut, Solonit, Demostenit, Ciceronit, Brutit, Pirros etj., do të kuptojmë jo vetëm atë çfarë ka ndodhur më parë, por do të fokusohemi rreth domethënies së ngjarjeve historike dhe kuptimit të veprimtarisë shoqërore të...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Nelson Çabej është një ndër zërat autoritar të studimeve rreth prejardhjes së shqiptarëve. Me këtë botim janë sjellë pikëpamjet e personaliteteve më të shquara të albanologjisë, por edhe tezat e fqinjëve tanë, përfshirë edhe idetë e personaliteteve të shquara shqiptare në fushën e historisë, gjuhësisë, arkeologjisë, etnografisë, folklorit, etj. Prandaj,...

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Historia nistore e kësaj përmbledhjeje madhështore është mërtisur prej territ të lashtësisë. Autorësia i përshkruhej zotit Tot, shkruesit të zotave; Toti, gjatë Krijimit, shqiptoi fjalët, të cilat u trupëzuan nga Ptahu dhe Khenemui.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  I ngarkuar në Armatën e Orientit, koloneli Andre Ordioni mbërrin në Ballkan në nëntor 1917 dhe qëndron aty deri në tetor 1925.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Kapuscinski këtu tregon për ish – republikat sovjetike. Gjërat e tyre më të veçanta në doke e zakone, nuk mungon as historia e secilës.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një tjetër libër për figurën më kontraverse të historisë së së Shqipërisë në gjysmës së parë të shekullit të XX. I akuzuar si tradhëtar, i ekzekutuar në një atentat në Paris, i anatemuar, por edhe i vlerësuar në anën tjetër. Ervina Toptani sjell një tjetër optikë për Esat Pashën, atë të kancelarive të huaja, të personave që e njohën nga afër. Njëherësh,...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Historia dhe qytetërimi, themelimi, lulëzimi, rënia

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Historia e një treve si Bregdeti, me të veçantat e veta gjeografike, sociale e mitike, është parë në një këndvështrim të ri nga studiuesi Minella Gjoni.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Poema romantike Shtegtimet e Çajlld Haroldit së bashku me njoftimet që përmbajnë letrat e Lordit drejtuar nënës së vet dhe shënimet në formë ditari që ka mbajtur bashkudhëtari i tij Xhon Kem Hobhauz, përbëjnë lëndën e kësaj trajtese. Ato dëshmojnë sesi një poet romantik i pararojës letrare evropiane dhe shoku i tij, një i ri i kulturuar anglez, e shihnin...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Libri i Pedro Bosch Gimperës merret me njërin nga problemet më të ndërlikuara të kërkimeve historike: me prejardhjen dhe formimin e popujve të cilët përmblidhen me emërtimin "indoeuropianë".

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Historia e ilirëve vjen këtu plot ngjyra e ilustrime, fotografi e skica, duke e shndërruar në një album tërheqës, në një enciklopedi të vërtetë që na shëtit në mijëra kilometrat e gadishullit ilirik e në dhjetëra shekujt e historisë së ilirëve fisnikë.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim është përfshirë letërkëmbimi i gjatë me Pater Paulin Margjokaj, i shkruar kryesisht në Itali

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë të përfshirë letërkëmbimet me familjen Mbretërore, me Eqerem Bej Vlorën, Dhimitër Beratin, Baba Rexhepin, Abaz Kupin, Tahir Kolgjinin, Tahir Zajmin, Fan Nolin, Kolë Bibë Mirakaj, Ago Agaj dhe Ismail Goranin

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky është vëllimi i dytë i serisë “Kuvend letrash me miqtë”, botimi i së cilës filloi vitin e shkuar me letërkëmbimin ndërmjet Mustafa Krujës dhe familjes Gjomarkaj e Atij dhe prof Zef Nekaj.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  "Libri i Smithit është një vështrim në kohën e duhur i zhvillimeve të rëndësishme që kanë ndodhur në vitet 1990, si dhe i studimeve që janë përpjekur t'i shpjegojnë ato. Ai është një prurje e mirëpritur në literaturën mbi nacionalizmin." International Journal of Cultural Studies

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky punim ka karakterin e një debati historik shkencor. Fillin e ka marrë nga formulimet historike që përmban Enciklopedia e Maqedonisë, botuar nga Akademia e Shkencave e Shkupit me 2009, në zërin shqiptarët e Maqedonisë.Aty shqiptarët trajtohen si turma malësorësh të ardhur nga malësitë e Shqipërisë së veriut dhe të vendosur në viset e sotme të Maqedonisë...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Për herë të parë një libër hedh dritë mbi historitë e bujshme të vrasjeve të politikanëve shqiptarë. Një libër studimor historik për përgjakjen e politikës shqiptare. Tani kur shteti shqiptar po i afrohet 100-vjetorit të krijimit të tij, është normale të bëhet një bilanc i përgjithshëm se ç’kanë sjellë këto për kombin dhe shtetin shqiptar. Pikërisht një...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 500 Lekë Në stok

  Nje analize historike e periudhes se mbreterimit te Zogut ne Shqiperi, e pajisur me burime te shumta dokumentare, deshmi dhe fakte interesante

  2 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Aty ku Mustafa, mandej, arrin në persosje letrare asht stili epistolar. Ata qi paten fatin me pasë letra prej tij, duhet t'i ruejnë me kujdes sepse në to asht derdhun nji visar i paçmim i shqipes.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Kjo vepër është e karakterit studimor për historinë dhe filologjinë e gjuhës dhe etnisë shqipe e realizuar nga një studiues dhe gjuhëtar i njohur si Kupitori, i cili del në konkluzionin se shqipja është më e vjetër sesa greqishtja apo gjuhët e tjera të vjetra ideoeuropiane. Ky studim është botuar në vitin 1879 në Athinë. Ardhja në shqip e kësaj vepre...

  500 Lekë
  Në stok
 • Është një nga librat e rrallë që është shkruar për Arbërinë e fillimshekullit të XVI dhe për një personazh pak të njohur nga historiografia e sotme, si ai i Mërkur Buas, i njohur si princi i Peloponezit dhe kalorës i Epirit. Kjo vepër është përkthyer nga greqishtja e vjetër nga studiuesi Altin Kocaqi dhe ishte vepra e fundit që përfundoi para vdekjes së tij

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Një monografi për njërin ndër protagonistët kryesorë të jetës politike shqiptare në periudhën 1934-1955. Në këtë biografi vijnë të dokumentuara përmes fakteve dhe dëshmitë të gjitha momentet e jetës së tij, që nga ngritja në krye të lëvizjeve komuniste, deri në rënien e tij

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Tashmë edhe vendi ynë ja një studim të plotë mbi Historin e Filozofisë të së Drejtës,të cilit e solli Dr.Irakli Koçollari,historian,jurist e shkrimtar,duke mbushur boshllëkun që ekzistonte në kulturën dhe letërsine filozofiko-juriqike shqiptare.

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 30 nga 425 libra