I ri Superfuqia Shiko më të madhe

Superfuqia

Ian Bremmer A-000822

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Amerika do të mbetet superfuqia e vetme botërore edhe për shumë vite. Si do të jetë kjo lloj superfuqie? Çfarë roli duhet të luajë Amerika në botë? Keto dhe shume pyetje te tjera ngre ky liber, duke na dhene pergjigje qe na bejne me te qarte per rolin e SHBA-ve ne boten tone

Më shumë detaje

23 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva
ISBN9789928265449

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ian Bremmer mbron idenë se një politikë e jashtme pa busull ka rrezikuar pozicionin e Uashingtonit në arenën globale dhe ka krijuar një barrë të rëndë financiare. Që nga fundi i Luftës së Ftohtë, politikëbërësit amerikanë kanë dështuar vazhdimisht në menaxhimin e krizave në Afganistan, Irak, Iran, Libi, Siri dhe Ukrainë, sepse nuk kanë ndjekur një strategji të qartë.

Bremmer nxit lexuesit të mendojnë më thellë për të ardhmen e statusit të Shteteve të Bashkuara, ndërsa eksploron tri alternativa:

“Amerika e pavarur”, ka ardhur koha që Uashingtoni të heqë dorë nga përgjegjësia për të zgjidhur problemet e popujve të tjerë. Amerikanët duhet të udhëheqin duke dhënë shembullin më të mirë.

“Amerika racionale”, Uashingtoni nuk mund të përballet me çdo sfidë ndërkombëtare. Përparësitë duhet të jenë përqendrimi te mundësitë dhe mbrojtja e interesave të SHBA-së kur kërcënohen.

“Amerika e domosdoshme”, vetëm Amerika mund të mbrojë vlerat nga të cilat varet stabiliteti global. Kjo botë nuk do të ketë qëndrueshmëri nëse popujve të tjerë iu mohohen të drejtat themelore.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe263
ISBN9789928265449
Titulli origjinalSuperpower
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBlendi Lami