Duar te ndyra : drame ne shtate tablo Shiko më të madhe

Duar te ndyra : drame ne shtate tablo

Jean-Paul Sartre FNK0033

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Duar të ndyra është një dramë politike e vendosur në një vend fiksional të Ilirisë mes viteve 1943-1945; është historia e vrasjes së një lideri politik. Ngjarja është treguar në të shkruarën, me vrasësin që tregon mënyrën si e kreu misionin.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan. S. Noli
Fletët233
ISBN978-99943-52-15-9

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Identiteti i vrasësit është vendosur që në fillim, por pyetja është nëse motiv i tij për vrasjen është politik apo personal. Pra, tema kryesore e pjesës nuk është kush e kreu krimin, por pse? Një komunist i ri, Hugo Barine, mëson se Hoederer - lider politik - ka propozuar negociata me grupe jo socialiste, duke përfshirë qeverinë fashiste - për t'i bërë rezistencë gjermanëve. Këtë nismë, Hugo e konsideron si tradhti. Luis, një lider tjetër politik, vendos se Hoederer duhet të vdesë dhe ia lë Hugos këtë detyrë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët233
ISBN978-99943-52-15-9
RedaktoriRexhep Hida
V. Bot2013
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiDiana çuli