Jean-Paul Sartre

Jean-Paul Sartre ishte filozof francez dhe autor, një nga figurat kryesore të filozofisë së ekzistencializmit, dhe filozofisë në përgjithësi, përfshi atë marksiste të shekullit XX. Sartre ndikoi edhe në sociologji, kritikë, studime letrare, dhe vazhdon të ndikojë. Ai mbeti i angazhuar deri në fund të jetës së tij (v. 1980). Në verë të vitit 1968 gjatë protestave në Paris Satrtre u arrestua për mosbindje civile. Presidenti Charles de Gaulle ndërhyri dhe e liroi; “Ju nuk arrestoni Volterin”, - tha ai.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 10 nga 10 libra
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Meqë kishte zgjedhë kthjelltësinë e mendjes, meqë pa dashje kishte zbulue rastësinë, braktisjen, lirinë e tmerrshme të vetdijes, Baudelaire-i asht vu para nji altemative

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Duar të ndyra është një dramë politike e vendosur në një vend fiksional të Ilirisë mes viteve 1943-1945; është historia e vrasjes së një lideri politik. Ngjarja është treguar në të shkruarën, me vrasësin që tregon mënyrën si e kreu misionin.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Nganjëherë ndiej përkëdheljen e kohës që ikën, por herë të tjera - në shumicën e rasteve - e ndjej që ajo s'kalon . Minutat e dridhshme shkrihen sa gjatë-gjerë, më përpijnë dhe s'mbarojnë së dhëni shpirt.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Vepra ku Sartri doli me shprehjen e famshme dhe shumë të diskutuar: Ferri janë të tjerët! Tre shpirtra të mallkuar, Garcin, Inès, dhe Estelle, janë sjellë në të njëjtën dhomë në ferr nga një shërbëtor misterioz. Ata të gjithë prisnin tortura të tmerrshme për t'u ndëshkuar në përjetësi, por ndërkohë gjejnë një dhomë të modeluar në stilin e perandorisë...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Romani i parë i plotë ekzistencialist, nga krijuesi i një lëvizjeje filozofike që ka zënë në kurth imagjinatën e botës. Fuqia dramatike e Sartre dhe origjinaliteti intelektual janë kombinuar për të prodhuar një rezultat të rëndësishëm letrar. Ky është romani i parë i një trilogjie të botuar fillimisht në Francë nga Les Chemins de la Liberte, 1. Epoka e...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Pra, pak më parë ndodhesha te Kopshti Publik. Rrënja e gështenjës futej thellë në tokë, nën bankinë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  "Kisha njoftuar se sonte do të sqaroja vendin për situatën ndërkombëtare, por u pengova pasdite nga një ftesë e qeverisë gjermane për të takuar nesër, në Mynih, kancelarin Hitler, zotin Musolini dhe Chamberlainein. Unë e pranova këtë ftesë."

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Sa keq une u zhvesha ne banje dhe, kur tu afrova, ti ishe I kuq flake, nuk te kujtohet? Madje te thash: Shikoje pjeshken time. Nuk te kujtohet qe deshe te shuanim driten dhe beme dashuri ne erresire? Kjo gje mu duk mjaft e sjellshme dhe e respektueshme nga ana jote. Nuk te kujtohet fare?

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Qershori i vitit 1940, shënoi verën e disfatës për ushtarët francezë, të braktisur nga oficerët e tyre, të demoralizuar dhe duke pritur armëpushimin. Ditë pas dite, orë pas ore, "Vdekje në shpirt" shpalos ato që burrat menduan, ndjenë dhe bënë ndërkohë që Franca binte.

  1 200 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 10 nga 10 libra