Mustafa Greblleshi

Mustafa Greblleshi ishte gazetar, intelektual, shkrimtar i spiktatur dhe një shqipërues me vlera të rralla i brezit të viteve 30-40. Autori i romanit “Gremina e dashurisë” ka librit “Shqipëria 1939-44"

Mustafa Greblleshi (1922 - 1986) është gazetar, shkrimtar dhe përkthyes, u bë i famshëm kryesisht me romanin "Gremina e Dashurisë", dhe satirat nën seudonimin "Muabet tironse me Liun e Cakut", te cilat më pas do të përmblidheshin dhe do të botoheshin po nga ÇABEJ. Gjatë jetës së tij përktheu vepra të rendësishme si "Njëmijë e një netë" apo rrëfimet e dramaturgut Pirandello.


 

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 2 nga 2 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një libër i rrallë që skanon gjendjen e Shqipërisë në kohën e pushtimit nazi-fashist, parë nën optikën e një intelektuali të ri të asaj kohe, një shkrimtari të spiktatur dhe një shqipëruesi me vlera të rralla. Botimi është paraprirë me një parathënie nga Ismail Kadare

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  590 Lekë Nuk është në stok

  Për herë të parë të mbledhura në një vëllim, disa nga skicat e fejtonet e mprehta që Greblleshi i nënshkruante me pseudonimin Liu Cakut në gazetat tiranase të kohës së okupacionit italian, me skica e vinjeta të vizatuara nga shoku i tij Ibrahim Kodra.

  590 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
Shfaq 1 - 2 nga 2 libra