Dy zoterinj nga Verona (SC) Shiko më të madhe

Vetëm online

Dy zoterinj nga Verona (SC)

William Shakespeare BO0200

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dy zotërinj nga Verona është një komedi nga William Shakespeare, që besohet të jetë shkruar midis viteve 1589 dhe 1593. Disa e konsiderojnë si shfaqja e parë e Shekspirit, dhe shpesh shihet si tentativa e parë e tij për të nxjerr në pah disa prej temave që më vonë do ti trajtonte më hollësisht;

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928164919

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Valentini largohet nga miku i tij Proteus, me qëllim që të qëndrojë në Gjykatën e Dukes në Milano; Por Proteus qëndron në Verona për të qenë afër dashurisë së tij, Julia. Babai i Proteus, Antonio, vendos të dërgojë Proteus në oborrin e Dukës, ku Valentini është i dashuruar me vajzën e Dukës, Silvia. Proteusi largohet, duke treguar qëndrueshmëri dhe duke shkëmbyer unazën me Julia. Valentini i kërkon Proteusit që ta ndihmojë atë të kapërcejë pengesat me Silvian, por Proteusi bie vetë në dashuri me të dhe shpreh vendosmërinë e tij për ta pasur Silvian. Të dy shërbëtorët e burrave, Launce dhe Speed, takohen dhe diskutojnë ndarjen e Proteus nga Julia. Julia vendos të ndjekë Proteusin në Milano, duke e maskuar veten si një burrë.

Të dhëna

Faqe168
ISBN9789928164919
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë