Reduktimi, riperdorimi dhe riciklimi Shiko më të madhe

Reduktimi, riperdorimi dhe riciklimi

Marianthi Guri SAZ0018

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Administrimi i Integruar i Mbetjeve Urbane është një proçes tërësor me shumë hallka dhe opsione, që synon një mjedis sa më të pastër e me ndikim sa më minimal të mbetjeve në mjedisin përreth dhe në shëndetin e njeriut. Planifikimi i një sistemi kërkon një arritje sistemi.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Barleti

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

24 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vendimet rreth koleksionimit, marketingut, dhe procesit të riciklimit janë të lidhur me njëri-tjetrin. Të marrësh një vendim rreth një elementi të programit të riciklimit pa marrë parasysh efektin e vendimit ndaj elementëve të tjerë mund të çojë drejt një programi jo efektiv dhe të shtrenjtë, me një kritikë të shtrirë tek publiku dhe një pjesëmarrje të dobët.

Meqënëse publiku (qytetarët, familjet dhe bizneset) duhet të mbështeten në pjesëmarrje, duke ndarë një përqindje të lartë të riciklimit të materialeve te papërmbajtur, programi duhet të jetë i planifikuar në përputhje me leverdinë dhe mbështetjen e publikut., si objektiv kryesor.

Që të sigurojë sukses, një program i bashkuar riciklimi duhet të zhvillohet në një stil të bashkërenduar. Së pari, Bashkitë duhet të vendosin, se cilët materiale duhet të riciklohen, duke u bazuar në një analizë të vëllimit të materialeve të riciklueshëm të komunitetit, që mund të kthehen në funksionin e riciklimit dhe tregtueshmerinë dhe ekonominë mbajtjëse të këtyre materialeve. Kur bëhen të njohura se cilët materiale do të koleksionohen dhe në çfarë volumi, vendosen mënyrat e koleksinimit, procesi, çmimi i procesit dhe hapësira e grumbullimit. Nevojat e blerësve të fortë do të ndihmojnë vendosjen e llojëve dhe të paisjeve për procesin.

Së dyti, programi i riciklimit duhet planifikuar, që të plotësojë kushtet e riciklimit të bazuara në legjislacion specifik të procesit për zhvillimin dhe funksionimin e programit te riciklimit. Riciklimi siguron një mundësi për bashkpunimin midis publikut dhe sektorëve privatë.

Të dhëna

Faqe78
Viti i Botimit2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë