I ri Cmim i reduktuar! Teutoburgu Shiko më të madhe

Teutoburgu

Valerio Massimo Manfredi BOG0138

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Valerio Massimo Manfredi rrëfen historinë e dy vëllezërve, dy luftëtarëve, rrëfen për Teutoburgun, vendin ku u zhvillua përplasja vendimtare mes romakëve dhe gjermanëve, betejën që ndryshoi fatin e Perandorisë Romake dhe të botës.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët464
ISBN9789928061805

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Arminin dhe Vulfin i zënë rob ushtarët romakë. Por në fatin e tyre nuk ka skllavëri, sepse Armini dhe Vulfi janë bijtë e mbretit Zigmer. Ata duhet të braktisin tokën amtare dhe babanë, që të shkojnë në Romë.

Vëllezërit do të arsimohen sipas traditave të Perandorisë, derisa të bëhen komandantë të ndihmësve gjermanikë të legjioneve të Augustit. Me kalimin e viteve ata do të bëhen qytetarë romakë, Arminius dhe Flavus, dy luftëtarë të vlerësuar e të privilegjuar të Romës, të aftë për të fituar besimin e Augustit. Por sa ndikon thirrja e gjakut në besnikërinë dhe tradhëtinë ndaj tokës që i ka adoptuar...?

Komente mbi librin

"Nga pena mjeshtërore e autorit të Aleksandrit, vjen historia e betejës që i tregoi botës se Roma nuk ishte e pamposhtur. Beteja që i ktheu dy vëllezërit në heronj të një vendi armik."

Panorama

"Teutoburgu" vjen me një stil të veçantë dhe magjepsës, me një narracion mjeshtëror. Një çelës i shkëlqyer i leximit që merr nismën nga dy vëllezërit. Është një libër i mrekullueshëm."

Corriere della sera

"Teutoburgu" është një roman intensiv dhe intrigues, i cili depërton thellë dhe në mënyrë të përkryer në realitetin romak. Manfredi ka shkruar një vepër të pavdekshme. E rrëfyer me elegancë dhe me detaje të shumta, kjo histori zbulon forcën e pushtetit, tradhëtinë në fatin e Perandorisë Romake, si dhe ndikimin e origjinës, në tradhëtinë ndaj vendit që i ka rritur."

La Stampa

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët464
ISBN9789928061805
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani
RomanSagë&Histori