Çoçarja Shiko më të madhe

Cocarja

Alberto Moravia BOM0145

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Çoçarja” ose siç njihet ndryshe me titullin “Dy gratë” është një histori lufte; e përpjekjeve të dy grave për t’u mbijetuar viteve të luftës. 

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789992740299

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo është historia e një vejushe romane dhe vajzës së saj të bukur dhe naive adoleshente. Pas pushtimit të Romës nga nazistët gjermanë, vejusha mbledh ato pak plaçka të mbetura, merr kursimet e gjithë jetës dhe niset, bashkë me të bijën, drejt vendit të saj të lindjes, Çoçaria – një krahinë e vogël dhe e varfër në jug të Romës. 

Në atë moment nisin nëntë muaj urie, të ftohti dhe vuajtjesh rrugëve të Italisë. Nënë e bijë rrihen dhe përdhunohen nga një grup ushtarësh të forcave aleate.Në këtë libër, Moravia trajton në mënyrë mjeshtërore pasojat e luftës në jetën e njerëzve të thjeshtë.  

Të dhëna

Faqe376
ISBN9789992740299
Titulli origjinalOmsca - 1
Viti i Botimit1999
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiSotir Caci