Etje Dashurie Shiko më të madhe

Etje Dashurie

Yukio Mishima BD0390

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Roman me një forcë të madhe tinëzare, të errët dhe nervoze, kjo vepër është pikturë e një pasioni të ndrydhur nga një mjedis, por që arrin të venitet i gjithi. Mbahet si një nga kryeveprat e Yukio Mishima dhe është romani që ka njohur më shumë përkthime.

Më shumë detaje

897 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994300402

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos. Një natë, Ecukoja i lë takim djalit të ri. Duke kuptuar më në fund se çdëshiron ajo, i hidhet përsipër. Ajo humb vetëdijen. Kur vjen në vete, ai ia mbath me të katra. Ajo e ndjek, e kap, e godet me kazmë dhe e vret. Jakishi ndodhet aty. Jukio Mishima (pseudonim i Kimitake Hiroakës) u lind në 1925 në Tokio. Vepra e tij letrare është sa e ndryshme, aq edhe e bollshme: sprova, teatër, romane, novela, tregime. Ai është shkrimtari japonez më i përkthyer jo vetëm në Europë, por në mbarë botën. Jukio Mishima ka fituar të tre çmimet e mëdha letrare të Japonisë. Ai bëri harakiri në vitin 1970 në mënyrë spektakolare, në fund të një përpjekjeje politike të dëshpëruar që tronditi përfytyrimin e mbarë botës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe224
ISBN9789994300402
V. Bot2008
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNasi Lera