Patriotizem Shiko më të madhe

Patriotizem

Yukio Mishima BTI0055

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Mishima është romancieri japonez më i rëndësishëm i shekullit XX. Veprat e tij përfshijnë 40 romane, poezi, ese dhe drama. Është kandidiuar tri herë për çmimin Nobel për letërsinë. Ndërmjet kryeveprave të tij është edhe libri "Tempulli i pavijonit të artë" (1956). Tetralogjia "Deti i pjellorisë" (1965-1970) konsiderohet prej shumë kritikësh, si suksesi më jetëgjatë i Mishimës.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995677138

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Si shkrimtar, Mishima u frymëzua së tepërmi nga letërsia klasike, si japoneze ashtu edhe perëndimore. "Në ç'pozitë të çuditshme duhet të gjendet një njeri i prirur për të zbuluar veten në moshën 38-vjeçare? Rinia e tij tashmë i përket të shkuarës së largët. E megjithatë, periudha e kujtimeve, që nis me fillin e fundit të rinisë e që shtrihet deri në të tashmen, e kanë tharë prej çdo mbrese të gjallë. Prandaj ai këmbëngul të ndiejë që asgjë më shumë sesa një pengesë e brishtë e ndan nga rinia e tij. Dëgjon gjithnjë e më qartë tingujt e fushës fqinjë, por nuk mundet në asnjë mënyrë të kalojë pengesën". Fragment

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995677138
RedaktoriJerina Zaloshnja
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiUrim Nerguti