Vepra të zgjedhura 3 (HC) Shiko më të madhe

Vepra te zgjedhura 3 (HC) - Anton Cehov

Anton Cehov BUE123

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për Çehovin mund të thuash shumë gjëra, po rrezikon të përsëritesh. Bie fjala ai mbahet si pararendësi më shprehës i të rrëfyerit sa më shkurt. Heminguej përmend romanet e Turgenievit si shprehje kuptimplote të modernitetit, po për arsyet e tij, ai nuk e shikon këtë të Çehovi. Kjo është e habitshme. Një gjë e tillë është e njohur me shkrimtarët e mëdhenj. Tolstoi hidhte poshtë Shekspirin... Por megjithatë Çehovi është i madh... 

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një shkrimtar i shquar, Rajmond Karver, që mbahet sot si Çehovi amerikan, madje ka shkruar dhe një tregim të shkëlqyer për të, prozës së tij të shkurtër i ka dhënë energji nga një burim gati i padukshëm, prej ca hollësive dhe theksimeve të mezidukshme, si përfundim tek ai nuk mbetet rrëfimi, po pikërisht përshtypja e shpërndarë, gati e pakapshme, që vjen si e ndërprerë nga vogëlsitë apo sensibilitetet e vogla. Epizmi ia ka lënë vendin pikërisht këtyre hollësive të vogla dhe theksimeve të tilla brenda një diagrame gati të pavërejtshme që e lë përshtypjen si ajo dëbora që e pamë papritur në xham. Qielli duket efemer, po aty është sekreti i ligjësive. Këto modernitete vijnë nga shtëpia e Çehovit, nga skrivania e tij. 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri