Vepra të zgjedhura 2 (HC) Shiko më të madhe

Vepra te zgjedhura 2 (HC) - Anton Cehov

Anton Cehov BUE121

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Na duket se me Çehovin jetojmë nën një kulm. Çehovi pritet të vijë çdo çast, ndoshta pse jo edhe në restorant dhe të darkojë ngjitur me ty dhe gjithë kohën të kollitet. Ti e sheh nga afër dhe ai s'ka asgjë që të bëjë përshtypje, madje të vjen keq për të, sepse kollitet dhe pështyn gjak. Sëmundja tek ai përparon, po askush nuk shqetësohet, sepse ai nuk bën zhurmë, jam më mirë, thotë dhe nuk i pëlqen të flasë për veten. Edhe kur i flasin mirë për ndonjë tregim, ai lëviz me gisht syzet dhe thotë i shqetësuar se në të ka shumë gabime shtypi. Ai jeton me të padukshmen, me të lehtën e lëndës, me hollësitë dhe detajet, në mikroskopin e tij hetohet imtësisht qeliza... 

Më shumë detaje

157 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Te Pavioni 6, për shembull, një kryevepër padyshim, mjeku i provincës gati sa nuk heq shpirt në atë amulli të përditshmërisë së hirtë banale, ai njeh një njeri interesant në çmendinë dhe atje mbyllet. Kjo gjetje kozmike është bërë fërtele në filma të mëdhenj amerikanë. Po jo vetëm kjo. Shumë tregime e novela të Çehovit janë vjedhur nga skenaristët, po filmat, edhe pse kanë marrë Oskar, janë harruar, ndërsa novela, apo tregimi i tij, në shikim të parë i zakonshëm, ka mbetur i freskët, sikur sapo u shkrua, pa përfillur kohë. Atëherë pse rilexohet Çehovi? Pothuajse nuk e dimë. Ndoshta mund të na ndihmojë e kollitura e tij. Ai me atë kollën e tij acaruese ka shqetësuar një të trashë, ndërsa ai për një çast e ka ndjerë veten si i holli. I rëndë-sishmi e ka njohur Çehovin dhe ka buzëqeshur. Po gjeniu nuk mund ta shkojë dëm dhimbjen e tij. I kujtohet ai nëpunësi Gogolian i Mantelit, apo i Hundës, nxjerr një copë letër aty mbi mbulesën e mëndafshtë të tryezës dhe shkruan në një kohë të shkurtër Vdekja e Nëpunësit. Gjysmë faqe tregim. Nëpunësi i vogël që kollitet në teatër dhe eprori që kthen kokën i bezdisur dhe e shikon. Ai nga tronditja... vdes. A harrohet ky tregim?

Të dhëna

Titulli origjinalUegen
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri