I ri Shoqeria pa shkolle Shiko më të madhe

Shoqeria pa shkolle

Ivan Illich A-002667

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në veprën Shoqëria pa shkollë, Illich-i i paraqet shkollat si vende ku mbretëron dhe përtërihet konsumerizmi dhe bindja ndaj autoritetit, dhe ku mësimi i vërtetë zëvendësohet nga një garë me pengesa nëpër një hierarki institucionale që, në vend të dijes, shpërndan kredenciale boshe.

Më shumë detaje

45 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët172
ISBN9789928185785

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

-Në vend të shkollimit të detyruar, Illich-i propozon një model mësimor që transmeton dije dhe aftësi nëpërmjet rrjeteve të marrëdhënieve informale dhe vullnetare.

Illich-i ishte po aq kritik edhe ndaj mjekësisë moderne, të cilën e akuzonte, ndër shumë gjëra të tjera, për shtimin, në vend se pakësimin, e vuajtjeve.

Në përputhje me pikëpamjet e tij, në vitet e fundit të jetës Illich-i nuk pranoi të kurohej për një tumor që si përfundim, i shkaktoi vdekjen.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët172
ISBN9789928185785
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë