Alfabetare e gjuhes shqipe Shiko më të madhe

Alfabetare e gjuhes shqipe

Sami Frashëri, Pashko Vasa, Jani Vreto MAS0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Kjo vepër e njohur e rilindasve tanë të shquar, vepër e përbashkët e S. Frashërit, Pashko Vasës dhe Jani Vretos, qëndron në themelet e shqipes që njohim dhe shkruajmë sot.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319043

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo vepër e njohur e rilindasve tanë të shquar, vepër e përbashkët e S. Frashërit, Pashko Vasës dhe Jani Vretos, qëndron në themelet e shqipes që njohim dhe shkruajmë sot.
Autorët, të ushqyer nga fryma e kohës, botuan në vitin 1879 këtë libër duke zbatuar në të një alfabet të vetëm, i njohur dhe si alfabeti i Stambollit.
Alfabetarja e gjuhësë shqip nuk ishte vetëm një libër i thjeshtë për të mësuar alfabetin e ri të përbashkët kombëtar, për të mësuar shkrimin dhe leximin në gjuhën shqipe, por ajo kishte dhe një karakter enciklopedik për Shqipërinë e për shqiptarinë, për botën, për gjithësinë dhe për njeriun.
Ajo përmban shkrime rreth gjuhës shqipe, origjinës dhe historisë së shqiptarëve, rreth gjeografisë së Shqipërisë dhe të botës, rreth moralit njerëzor e shoqëror, si dhe njohuri të thjeshta për aritmetikën. Vepra botohet me rastin e 140 - vjetorit të themelimit të Shoqërisë së Shtypuri Shkronja Shqip, si botim i plotë anastatik.
Ky botim anastatik u mbështet mbi kopjen e posaçme që iu dhurua Sulltan Abdylhamidit II nga Sami Frashëri. Kjo kopje e Alfabetares gjendet në bibliotekën e veprave të rralla të Universitetit të Stambollit.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe140
ISBN9789928319043
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë