Krenari dhe paragjykim Shiko më të madhe

Krenari dhe paragjykim

Jane Austen BDR053

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një nga historinë më të bukura të letërsisë angleze vjen në këtë botim i përshtatur për lexuesit e vegjël nga Fiern Siegel

Më shumë detaje

101 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789995621186

620 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Vepra më e njohur e Jane Austen, të cilën ajo vetë e ka cilësuar si fëmijën e saj të dashur, u publikua dy shekuj më parë, më 28 janar 1813. Krenari dhe paragjykim u shkrua nga një vajzë e re, pa ndonjë edukim cilësor, për 10 muaj, kur ishte vetëm 21 vjeçe. Askush nuk e mendonte, 200 vjet më parë, se e gjithë bota do ta mbante mend historinë e Elizabeth Benet, apo edhe emrin e autores. Mark Twain dhe Charlotte Brontë e urrenin, Rudyard Kipling e adhuronte, Virxhinia Woolf e vlerësonte si më të madhen e novelisteve femra (shkrimtarja më e mirë femër, librat e së cilës janë të pavdekshëm), F. R. Leavis dhe Lionel Trilling certifikuan statusin e saj akademik

Të dhëna

Faqe237
ISBN9789995621186
Viti i Botimit2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë