I ri Cmim i reduktuar! Krenari dhe paragjykim – pegi Shiko më të madhe

Krenari dhe paragjykim – pegi

Jane Austen PE0485

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Qysh nga suksesi i saj i menjëhershëm, më 1813, “Krenari dhe paragjykim” ka mbetur një prej romaneve më popullore të letërsisë angleze. Vetë Jane Austen e quante këtë vepër të shkëlqyer “fëmijën e vet të dashur” dhe heroinën e saj plot gjallëri, Elizabet Benet, “si krijesën më të mrekullueshme të shfaqur ndonjëherë në libra”.

Më shumë detaje

11091 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928371669

1 260 Lekë

-10%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pesë bijat e zonjës Benet, të gjitha në kërkim të një martese të lakmueshme, përvijojnë një tablo të gëzueshme e të thellë të jetës në fshatin anglez në fund të shekullit XVIII. Fatet e Elizabetit, Xhejnit, zotit Bingli dhe të hijerëndit zotit Darsi ngërthehen në një vallëzim të parezistueshëm e psikologjik, që hedh dritë mbi shpirtin njerëzor të paparashikueshëm dhe shumëtrajtësh, sidomos kur gjendet përballë dashurisë apo diçka që i ngjan asaj.

Përplasja romantike ndërmjet mendimtares Elizabet dhe të dashurit të saj krenar, zotit Darsi, është një shfaqje plot finesë e një debati të qytetëruar.

Kjo është një histori e paharrueshme mbi pakujdesinë e përshtypjeve të para, fuqinë e arsyes, e mbi të gjitha për dinamikat e çuditshme të marrëdhënieve dhe emocioneve njerëzore.

REVIEWS

Gjenia e Jane Austen-it ka si bashkëpunëtore vetëm përsosmërinë e shijes së saj.

Virginia Woolf

Subjekti është tepër inteligjent dhe zbavitës, gjithashtu paraqet një vështrim interesant mbi jetën e gruas në atë epokë.

The Guardian

Askush nuk është treguar më dinak sesa Jane Austen me personazhet.

The New York Times Style Magazine

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928371669
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 12 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori