Turbulencat e postmodernitetit shqiptar Shiko më të madhe

Turbulencat e postmodernitetit shqiptar

Gezim Tushi A-000120

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri është një trajtim i gjërë i debatit aktual për shfaqjet  problemeve të postmodernitetit në jetën e shoqërisë shqiptare dhe “gramatikën” e duhur të artikulimit të tyre. Përveç anës historike, përcaktimeve teorike e kohore të periudhës tradicionale, moderne e postmoderne, libri trajton shfaqjen e dukurive të reja që i dhanë fund “besimeve të mëdha” dhe sollën një kuptim social dhe individual të ndryshuar për jetën, duke e bërë atë një motorr të zhvillimit të qytetërimit tonë.

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9928423083

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Jeta e sotme ka nevojë për piketa të reja sociale dhe shenjues të rinj të jetës individuale, të cilën autori e konsideron si shfaqje të një lloj “revolucioni individual” që po ndodh në shoqërinë shqiptare të ditëve tona, duke siguruar një përputhje më të mirë midis “dramaturgjisë” së jetës postmoderne dhe “lojës jetësore” të njeriut si aktor i saj. Libri trajton konturet e “njeriut të plotë” që zëvendësoi të ashtuquajturin “njeriu i ri”, i cili ka së pari të shfaqur “besnikërinë ndaj vetes” por edhe module moderne të formave adekuate të bashkëjetesës me “tjetrin” dhe shoqërinë.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe500
ISBN9928423083
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë