Katalog

Kusht
V. Bot
Produkt i Ri

Ofertat

Poezi 

për faqe
Shfaq 1 - 30 nga 188 libra
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Lirikat e Hiqmet Mehmetajt jan? t? sinqerta dhe kan? thjesht?sin? e k?ng?s. Ato nuk jan? rritur n? serrat e librave, por n? livadhet e natyr?s. Me k?t? dua t? them se autori e ka asimiluar pasurin? shpirt?rore t? popullit dhe si nektar e ka shp?rndarë n? vargjet e tij. Dhe ky nektar u ka dh?n? çilt?rsin? e natyrshme, jasht? skemave libreske. Dritëro Agolli

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  250 Lekë Në stok

  Ky vëllimi i ri poetik i Irma Kurtit sjell për lexuesin lirika që përshkohen nga ndjenja e dashurisë dhe e dhimbjes së pafund për humbjen e njeriut të dashur. Vargjet sjellin gjithashtu çaste të paharrueshme, copëza kujtimesh, ëndrra të këputura e zhgënjime në kërkim të dikujt që ndoshta nuk ekziston. Ky libër vjen pas disa botimeve të tjera me poezi, që...

  250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Dita lind kur unë perëndohem Me natën qëndroj e ditën çlodhem Dita kontrast bën me ndjenjat e mia Nata më ngjan, më ngjan errësira

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  e prej qëmotit, kur shterej pasioni, në trupa qytetesh me kocka betoni, një këngë e blertë mu ngjiz në stomak si kancer i pyllit çdo ditë shtatëpak... ....e lashë buzë liqenit si fëmij të braktisur uriujk, këmbëzbathur me xhaketën e grisur me shtatin idhnak e sytë plot kureshtje u largova mes mjegullës si hije në heshtje ....e pastaj, çele ti, lulja ime e...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Një vëllim me poezi kushtuar dashurisë

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Vëllimi më i fundit poetik i autorit Astrit Lulushi.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Përvoja na ka mësuar që shpesh njerëzve u mbetet hatri për një çast, por zemrave asnjëherë. Kjo sepse kodin e trokitjes së një zemre që e do dhe të do, e njeh vetëm zemra tjetër, ajo që ndoshta e ke lënë dhe pa gjumë! Mund të them me siguri se vargjet tek Selvi, nuk qëmtohen, nuk sajohen e kurdisen, por rrjedhin krejt logjikshëm.. Agim M. Doci

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Në daç paqe dhe qetësi, lexo Rabindranat Tagorën! Kaq e vërtetë është kjo, sa thuhet se leximi vetëm i një vargu të poezisë së tij, të shpëton pa u mbytur në detin që ngre tallaze të tërbuara brenda dhe jashtë teje, të nxjerr në breg shëndoshë e mirë, të shpie te shtëpia e shpresës dhe e fuqisë.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Saint-John Perse është poeti francez më i pazakontë. Ai është konsideruar si poeti më i madh i shekullit XX, duke e cilësuar si të paklasifikueshëm, pa pararendës e, natyrisht, edhe tejet të vështirë. Shqipërimi i këtij autori është bërë nga Alket Çani, i cili e përcjell te lexuesi me fuqinë e habisë, të mrekullisë dhe me shkallën e lartë të ligjërimit të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky është botimi më i përzgjedhur dhe një nga përpjekjet më stoike për të sjellë në një shqipe të bukur poezinë vështirësisht të përkthyeshme të Charles Baudelaire. Odeon ka mbledhur shqipërimet e Ismail Kadaresë, Fan S. Nolit, Alket Çanit, Arben Dedjes, Edmond Tupes dhe Romeo Çollakut. E veçanta e këtij vëllimi është edhe eseja e poetit të shquar francez,...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Memento mori, që në shqip do përkthehej “kujtohu që je i vdekshëm”, është vëllimi më i ri poetik i Alket Çanit. Mbresa udhëtimesh, tëhollime të detajuara metrike të vargëzimit, krisje formale, si dhe përkthime nga autorë të mëdhenj të poezisë botërore, të cilat përkojnë me atmosferën e përgjithshme të librit, - janë pjesë e këtij vëllimi poetik të Alket...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Koçi Petriti është një nga lirikët më të sprovuar dhe të spikatur si pak kush të poezisë së sotme. Dhe këtë e arriti në heshtje dhe me një këmbëngulje të pandalur.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një pjesë e mirë e vjershave të përfshira në këtë botim pasqyrojnë lojën e mundimshme, aspak argëtuese, me censurën dhe me autocensurën.

  700 Lekë
  Në stok
 • Ky vëllim sjell përzgjedhjen më të mirë të të të gjithë poezive të kësaj autorejeve, në mes të 1775 krijimeve poetike që shkroi Emily Dickinson. Përmes këtij vëllimi keni mundësinë të zbuloni dhe shijoni magjinë e kësaj poeteje, e cila veprën e saj e shkroi në shekullin e XIX por suksesin e pati në shekullin e XX

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ndërtimi kompozicional i këtij libri, me tetë  kapituj, është interesant e disi i veçantë, duke ndërthurur dy linja që ecin paralel me njëra-tjetrën: atë të traditës dhe atë të dashurisë njerëzore.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Çdo pikël mrekulli kristalizon çastin e vet./Dhe secili çast buron nga Krishti që takon./Kjo botë s'ka të brendshme ta fshehë/Nuk mvesh magji drite as mister terri.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Më zbrisni këtu posthë ca verdhërime hëne/ Ndonjë gllenjkë shi në një kupë dielli/ T'jua shkrij dënesën e borave/ Vajtojcë për të diela qielli

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Epika e dehur. Krenar Zejno sjell në një libër, një mori vargjesh të konceptuara në formën e një piramide. Çfarë janë piramidat? Çfarë mund të gjesh në këto forma kaq të vjetra mbi të cilat orvatet sot ende njerëzimi.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë antologji unike ku janë përzgjedhur 76 poetë nga vende të ndryshme të botës, me 126 poezi të përzgjedhura me kriterin e përlqyeshmërisë së përkthyesit, na shfaqet një standard i shijes dhe preferencave të Rudolf Markut për botën e madhe poetike, estetikën e tij dhe magjinë që sjell vargu

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Poezia ... është ftesë për të shpresuar. Ky është koncepti kyç i nobelistit italian Montales, vepra poetike e të cilit na vjen në shqip me një përkthim dinjitoz nga Mimoza Hysa.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky vëllim përfshin poetët më të famshëm të njohur me emrin “Parnasi rus”. Kjo antologji nis me Pushkinin, Lermontovin, Jazikovin, Tutçevin, Bunin dhe vijon me poetët bashkëkohorë. Libri është përkthyer nga rusishja nga Thoma Theodhosi

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Camaj vjen vetëm, me gjuhën e vet, me gegnishten e larguar nga vetë gegnishtja e ndaluar, me poetikën e vet të larguar nga tradita shkodrane, edhe kjo e ndaluar, me poezinë e tij moderne e vetjake, krejt të huaj për poezinë vokalike, për tërmetin verbal me shumë epiqendra, për poetikën kolektive të realizmit socialist. Në këtë kënd ajo ka karakteristikat...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky vëllim poetik është një eksperiment i rrallë poetik i realizuar nga një poet dhe një gjuhëtar, një studiues dhe estet i spikatur, ku fjala dhe teksti kanë shtresëzime të shumta historike teksa komunikojnë në të tashmen e tyre. Kjo ia shton vlerat poetike fjalës si mjet poetik

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Romani “Djella”, i Martin Camajt vë në spikamë të metat e mjedisit të një sistemi të mykur, që nis me ton ironik: “Se të gjithë, edhe ata që sundojshin atje naltë, pa përjashtim, ishin jashtë në borë e shi, po pak njerëz e pohoshin këtë. Por do të vishin kohë edhe mâ të vështira dhe era, bora do të bâheshin edhe mâ të ftoftë.”

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është vëllimi më i plotë rreth krijimtarisë poetike të poetit më modernist të letrave shqipe, i përgatitur me rastin e 25 vjetorit të vdekjes së tij. Botimi shoqërohet me një hyrje të shkruar nga vetë autori, “Rrëmime mbi poezinë” të cilën e gjeni më poshtë

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Një himn për dashurinë: ja çfarë është kjo këngë e këngëve, ku Solomoni, biri i Davidit, nuk është thjesht krijuesi i tempullit të lashtë por është dhe ti, dhe unë, jemi ne të gjithë, krijesa të kësaj bote! Po, «të këpusësh frutat e kopështit tim / të shëtisësh mes luleve… hani miq, pini, dehuni, o të dashuruar»!

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ky është vëllimi i parë poetik, ku vjen një zë origjinal, që flet plot ndjeshmëri për jetën, vdekjen, dashurinë, - refleksione metafizike, të cilat dëshmojnë për mjeshtri poetike dhe njohje të mirë të teknikave të vargëzimit

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër është kryevepra e mijëvjeçarit, e cila sjell një udhëtim të botës së brendshme dhe përjetimeve njerëzore, duke u shndërruar në një gurë kyçi të qytetërimit perëndimor për zbulimin e misterit të identitetit të tij

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Botimi i librit poetik "Ca pika shiu ranë mbi qelq" të Kadaresë, zgjoi një interes të madh te lexuesi shqiptar.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  450 Lekë 500 Lekë -10% Në stok

  Ky botim i dytë, veç disa fotove të Kutelit përmban edhe vështrimet Kosova e Kutelit, shkruar nga Sabri Hamiti dhe Tri pamjet (fytyrat) e Kutelit në një libër – Sulm e Lotë, shkruar nga Pandeli Pasko Kuteli

  450 Lekë
  500 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 30 nga 188 libra