I ri Hekuri dhe Çeliku Shiko më të madhe

Hekuri dhe Celiku

Mitrush Kuteli BK030

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një nga tregimet e fundit që ka shkruar Dhimitër Kuteli, ku trajton çështjet e cmirës dhe lakmisë për pasuri, të cilat mund të çojnë në krim. Këtë bën Hekuri ndaj mikut të tij, Çelikut, të cilin e vret pasi i refuzoi ti marrë vajzën për nuse dhe e grabiti

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789928180179

430 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Hekuri dhe Çeliku janë dy miq, që tregojnë bashkërisht; njëri produkte prej hekuri dhe tjetri prej lëkure. Çeliku ishte djalosh i ri, plot energji, dhe i shkathët në të bërit biznes. Hekuri ishte në moshë dhe kishte një vajzë të cilën donte ta martonte me Çelikun. Por, ky i fundit refuzoi pasi familja i kishte gjetur një nuse në Përmet.

Refuzimi, por edhe suksesi në tregti i Çelikut e bluajnë nga brenda Hekurin, i cili thur intrigën që përgatit vrasjen e tij. Ata shkojnë bashkë në malësitë e Mokrës për të shitur dhe më pas, gjatë kthimit, Hekuri e vret Çelikun. Por vrasësi bie viktimë e dy grabitësve, të cilët pasi i marrin pasurinë, e ndjekin derisa ky i fundit thyen qafën.

Ky tregim është bërë në vitet e fundit të jetës së Kutelit dhe përcjell një alegori të fuqishme të instikteve dhe cmirës njerëzore në kohën kur vetë shkrimtari i madh ishte i përjashtuar nga rrethet letrare dhe kulturore të vendit.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe66
ISBN9789928180179
RedaktoriA. Pasko, D. Pasko
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë